Kondenzasyonlu kereste kurutma
Lumber drying by condensation
- Tez No: 8645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETEM SAİT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doğal kurutma maliyet yönünden ucuz olmakla birlikte bazı olumsuzlukları beraberinde taşımaktadır. Bunların başlıcaları kerestenin dış şartlardan etkilenmesi, kurutma ortamının kontrol edilemeyişi, kurutma süresinin çok uzun olması ve istenilen nem derecesine erşilememesidir. Doğal kurutmanın yukarıda belirtilen olumsuzluklarını gidermek için bir çok kurutma metodu vardır. Bu metodlardan biri araştırma konumuzu oluşturan yoğuşturmalı (Kondenzasyonlu) kurutma metodudur. Bu metodla daha ucuz bir kurutma sistemi sağlanırken düşük sıcaklıktaki kuru hava ile kurutma yapılacağından ku rutma kusurlarının önlenmesi düşünülmüştür. Araştırmada iki ayrı deney yapılmıştır. Deneylerin birincisinde yaklaşık ölçüleri 6x20x80 cm olan 3 19 adet (0.15 m ) gürgen, ikincisinde 4.5x18x100 cm 3 ölçülerinde 21 adet (0.1? m ) çam kerestesi kurutul muştur. Kondenzasyonlu kurutma dış havaya göre daha hızlı olmuş ve kurutma kusurları %12'nin üzerine çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
Though natural drying is cheaper in terms of its cost, it has some disadvantages too. These are; timber is effected by outer, conditions, the drying environment can not be controlled, the drying duration is long and the desired moisture counten can not be obtained. There are a lot of methods to avoid from these disadvantages. One of these methods is condensation which is the subject our study. By means of this method, a more cheaper drying system is provided on the one hand, and as it will be made under low temperature dry air conditions, it has been thought to avoid the drying defects. Two different experiments made in the study. The kiln was tested by drying 6x20x80 cm horn beech lumber 3 (approximately 0.15 m ), and 4.5x18x100 cm pine lumber 3 (approximately 0.17 m ). 11