Psikiyatri polikliniğine başvuran hastalarda erişkin tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun sıklığı ve eşhastalanımı
  1. Tez No: 557871
  2. Yazar: BAŞAK KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM CERİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; erişkin psikiyatri polikliniğine ilk defa başvuran hastaların DEHB tanısı alma oranları ve DEHB tanısı alan hastalara eşlik eden diğer psikiyatrik hastalıkları belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışma 01.10.2018-01.03.2019 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran hastalarda yapılmıştır. Bu zaman dilimi içinde toplam 151 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan hastalar çalışma hakkında sözlü ve yazılı olarak bilgilendirildikten sonra katılımcılara Sosyodemografik bilgi formu ve EDÖ verildi. DIVA2.0 erişkinlerde DEHB için tanısal görüşme ölçeği ve SCID-1 uygulandı. Araştırmamıza katılan 151 hastanın %19.9'u DIVA2.0 erişkinlerde DEHB için tanısal görüşme ölçeğiyle yapılan görüşmeye göre erişkin tip DEHB tanısı almıştır, %80.1'i tanı almamıştır Çalışmaya alınan hastaların SCID-1 tanılarına bakıldığında; DEHB tanısı alan hastaların %16,6'sının Depresyon tanısı aldığı, bunu Yaygın Anksiyete Bozukluğu (%10), Yaygın Anksiyete Bozukluğu ve Depresyon (%10), Panik Bozukluğu ve Depresyon (%10) tanılarının izlediği %13.3'ünün tanı almadığı görülmüştür. DEHB tanısı alanların yaklaşık yarısına poliklinikte DEHB tanısı konmuştur. DEHB tanısı alanların almayanlara göre yaş ortalaması daha düşük bulunmuştur. Bekarlarda ve öğrencilerde DEHB tanı oranının daha yüksek olduğu bulunmuştur. DEHB tanısı alanlarda, almayanlara göre eğitim süresinin daha uzun olduğu bulunmuştur. Disiplin cezası alanlarda, almayanlara göre DEHB oranının daha fazla olduğu bulunmuştur Erişkin DEHB sık görülmekte ve psikiyatri polikliniklerinde gözden kaçan bir tanı olmaktadır. DEHB belirtileri kişilerin işlevsellik düzeyini olumsuz etkilemektedir. Erişkin DEHB eş tanılarını ve daha çok hangi psikiyatrik hastalıklarla karıştığını belirlemek ve bunlara yönelik tedaviler başlamak hastaların yaşam kalitesini artıracak ve tedavi maliyetini azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the rate of ADHD diagnosis in patients who admitted to adult psychiatry outpatient clinic for the first time and to investigate other comorbid psychiatric diseasesThis study was accomplished in the psychiatry outpatient clinic of Kocaeli University Medical Faculty Hospital between the dates 01.10.2018-01.03.2019. 151 patients were included in this study. First, patients were informed about the study, then the participants were given a sociodemographic information form and Adullt ADHD Scale. Diagnostic interview scale for ADHD in adults (DIVA 2.0) and SCID-I were used. Of the 151 patients who participated in the study, 19.9% were diagnosed with ADHD according to the diagnostic interview scale for ADHD in adults. 80.1% were not diagnosed. It was seen that 16.6% of the patients diagnosed with ADHD were diagnosed with depression, followed by the diagnoses: general anxiety disorder (10%), general anxiety disorder and depression (10%), panic disorder and depression (10%). %13.3 were not diagnosed. Approximately half of those diagnosed with ADHD were diagnosed correctly in the outpatient clinic. The mean age of patients with ADHD was lower than those without ADHD. It was found that ADHD diagnosis rate was higher in single individuals and students. The duration of education was found to be longer in patients with ADHD. It was found that the rate of ADHD was higher in those who received disciplinary punishment than those who did not. Adult ADHD is common and a disregarded diagnosis in outpatient clinics. ADHD symptoms decrease the level of functioning of individuals. Considering adult ADHD and it's comorbidities and initiating treatments for them would improve the quality of life and reduce the cost of treatment.