Fibrinojen ve ortalama trombosit hacminin aterosklerozdaki yerinin diyabetik ve diyabetik olmayan koroner arter hastalarında irdelenmesi
Diabetic and nondiabetic coronary heart disease with patient fibrinogen and middle platelet volume for atherosclerosis
- Tez No: 557882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GÜLDAL ALTUNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Koroner arter hastalığı olmayan tip 2 diyabetli hastalarda, ortalama trombosit hacmi ve fibrinojen düzeyleri ile HbA1c, Total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserid ve açlık kan şekeri düzeylerinin; kardiyovasküler komplikasyon gelişimindeki önemini araştırmak ve bu risk faktörlerinin birbirleriyle olan ilişkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya 01.01.2009-12.31.2011 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5.Dahiliye ve Diyabet polikliniğine başvuran ve takipli; Tip 2 diyabetes mellitus ve koroner arter hastalığı olan 182 hastanin dosyasi retrospektif olarak irdelendi. Olguların yaş ortalamasi 63,075±11.244 ( min 40, max 90) yıldır. Olguların 115'i (%63.2) erkek; 67'si (%36.8) kadındı. Hastalar 3 farkli grupta incelendi. Grup 1, KAH olan ve DM olmayan hastalar (n=59); Grup 2, KAH olan ve DM olan hastalar ( n=60); Grup 3, KAH olmayan ve DM olan hastalardan (n=62) oluşmaktaydı. Gruplarda ortalama yaş sırasıyla; 64 ± 13, 62 ± 9, 57 ± 10 saptandı. Post hoc analizde Grup 3'teki hastaların yaş ortalama değerinin Grup 1 ve Grup 2'deki hastalara göre istatistiksel önemde ileri düzeyde anlamlı düşük olduğu saptanmıştır (P=0.003). Post hoc analizde Grup 3'ün grup 2 ve grup 1'e oranla fibrinojen ve MPV değerleri anlamlı olarak düşük saptandı. Gruplar arasında total kolesterol, LDL kolesterol ve HbA1c ortalama değerleri ile AKŞ ve trigliserid ortanca değerleri istatistiksel önemde anlamlı farklı saptandı. Üç hasta grubu arasında HDL kolesterol ortalama değerleri açısından gruplar arası istatistiksel önemde anlamlı fark gösterilemedi. Sonuç olarak; OTH ve fibrinojenin, koroner arter hastalığı olmayan tip 2 diyabetli hastalarda kardiyovasküler komplikasyon gelişimi için bağımsız risk faktörleri olduğu ve hastaların koroner arter hastalığı açısından takibinde yararlı olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the importence of the factors such as MPV, fibrinogene, HbA1c, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, trigliseride and fasting glucose on cardiovascular complication process for the type 2 DM patients without coronary arteria desease (CAD); and also to compare the relationship between these risc factors. For this study 182 patients datas were retrospectively analysed. The patients resorted to 5. İnternal medicine and Diabetes Policlinics of İstanbul Egitim ve Arastirma Hastanesi on 01.01.2009-31.12.2011. The mean age of the patients was 63,075+-11,244 ( min 40, max 90) years. 115 patients were male and 67 patients were female. The patients were diveded into three different groups: Group 1, the patients who had CAD but no DM (n=59); group 2, the patients who had CAD and DM (n=60); group 3, the patients who had DM but no CAD (n=62). The mean age datas of the patients divided into groups were Group1: 64+-13 , Group 2: 62+-9, Group 3: 57+-10) years. According to the post hoc analyses the mean age of the group 3 was statisticaly lower than group 1 and group 2 (p=0,003). According to post hoc analyses the fibrinogen and MPV values of the Group 3 were lower than Group 1 and group 2. There was statisticaly a difference between the groups in terms of the mean values of total cholesterol, LDL cholesterol, HbA1c and the median values of fasting glucose and trigliseride. There was no difference between 3 groups in terms of the median value of HDL cholesterol. As a result, we believe that MPV and fibrinogen values are undependent risk factors of cardiovascular complication process for the type 2 DM patients; and are useful for the fallow-up patients in terms of progression to coronary arteria desease.