Sigara kullanımında endotel fonksiyon bozukluğu göstergesi olarak plazma fibrinojen albumin oranı
Plasma fibrinogen albumin ratio as a indicator of endotel functional disorder in smoking use
- Tez No: 726908
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Endotel disfonksiyonunun nedeni, başlıca nitrik oksit (NO) sentezinde azalması beraberinde gevşeme ve kasılma fonksiyonlarının bozulmasıdır. Sigaranın sistemik inflamasyona yol açarak endotel disfonksiyonu yaptığı bilinmektedir. Yeni inflamasyon belirteçleri olan fibrinojen albumin oranını (FAR) sigara kullanımında oluşan sistemik inflamasyonun göstergesi olarak araştırdık. Beraberinde nötrofil lenfosit oranını (NLR), trombosit lenfosit oranını (PLR), monosit lenfosit oranını (MLR), monosit yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) oranını (MHR), ortalama trombosit hacmini (MPV), sistemik immun inflamatuar indeksi (SII) ve sistemik inflamatuar yanıt indeksini (SIRI) araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, prospektif vaka kontrol çalışması olarak planlanmış olup Kasım 2021 ile Nisan 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği, Aile Hekimliği Polikliniği ve Dahiliye Polikliniği'ne başvuranlardan dahil edilme kriterlerine uygun olup, 20-45 yaş aralığında bilinen hiçbir hastalığı ve ilaç kullanımı olmayan 76 kişi dahil edildi. Sigara kullanan (n=38) ve kullanmayan (n=38) bireylerden oluşturulan iki grup; yaş, boy, kilo, paket/yıl ve adet/gün olarak içilen sigara miktarı ve laboratuvar değerleri açısından karşılaştırıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 28 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubunun %51,3'ü erkekti (total n=76; yaş ort: 29,78±5,75 yıl; K/E(n):37/39). Sigara kullanan (n=38) ve kullanmayan (n=38) iki grup arasında cinsiyet ve yaş açısından anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0,386, p=0,296). Sigara kullanma miktarları ortalama 22,84±11,48 paket/yıl ve 29,73±9,94 adet/gün idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The cause of endothelial dysfunction is mainly the decrease in nitric oxide (NO) synthesis and the deterioration of relaxation and contraction functions. It is known that smoking causes endothelial dysfunction by causing systemic inflammation. We researched the fibrinogen albumin ratio (FAR), which is a novel inflammation marker, as an indicator of systemic inflammation in smoking. In the mean time, we also studied on neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR), monocyte lymphocyte ratio (MLR), monocyte high-density lipoprotein (HDL) ratio (MHR), mean platelet volume (MPV), systemic immune inflammatory index (SII) and systemic inflammatory response index (SIRI). Materials and Methods: This study was planned as a single-center, prospective casecontrol study, and those who applied to the Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital Smoking Cessation Polyclinic, Family Medicine Polyclinic and Internal Medicine Polyclinic between November 2021 and April 2022 met the inclusion criteria and were aged 20-45 years. 76 people with no known disease and drug use were included. Two groups consisting of smokers (n=38) and nonsmokers (n=38); Age, height, weight, number of cigarettes smoked in pack/year and number/day and laboratory values were compared. IBM SPSS Statistics 28 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis of the obtained data. Cases with a P-value below 0.05 were considered as statistically significant results. Results: The male ratio in this study group was 51.3% (total n=76; mean age: 29,78±5.75 years; F/M(n):37/39). There was no significant difference in terms of gender and age between the two groups of smokers (n=38) and non-smokers (n=38) (p=0.386, p=0.296, respectively). The mean smoking rates were 22.84±11.48 packs/year and 29.73±9.94 units/day.