Televizyon dizilerinde kültürel farkların değerler bağlamında temsili
Representation of cultural differences through the values in television series
- Tez No: 557930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE SERTTAŞ ERTİKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kültür ile ilgili birçok tanım vardır. Genel anlamda kültürü tanımlarsak; insanoğluna özgü, insanoğluna ait her şey kültürdür. Kültürü oluşturan önemli faktörlerden biri değerlerdir. Değer ise özetle, toplumda genel kabul gören veya benimsenen her türlü duygu, düşünce, davranış ve kurallardır.Bu tezin amacı, televizyonda kültürel farklar ve değerler bağlamında yapılacak araştırmalar için kaynak olabilmektir. Çalışmanın varsayımı ise televizyon dizilerinde kültürel farkların değerler bağlamında temsil edilmekte olduğudur. Bu varsayımı araştırmalarla somutlaştırmak için çalışmada literatür tarama yöntemi kullanılmıştır.Bu bilgilerden hareketle tezin girişinde çalışmanın kapsamına ve tezin yol haritasına yer verilmiş, daha sonra da yöntem anlatılmıştır. Birinci bölüm, kültüre dair tanımları, ikinci bölüm kültürel farklılıkları anlatmak için geliştirilen kuramları içermektedir. Üçünde bölümde ise; temsil, medyada temsil ve televizyonda temsil konuları bulunmaktadır. Çalışmanın sonuç bölümünde televizyonun hızlı tüketilen doğasının bu alanda yapılan akademik çalışmaların güncel kalmasını zorlaştırdığı vurgulanarak bundan sonraki çalışmalar için öneriler yapılmış ve temsilde çeşitliliğin kuramsal olarak mümkün olmasına rağmen uygulamada zorluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a large variety of definitions of culture. To define it in general terms; everything that belongs to and is about humankind is culture. One of the most important factor that constitutes culture is value. Value is, briefly, all kinds of widely accepted or adopted sentiments, thoughts, behaviours and rules in the society.The objective of this thesis is to be a reference for the researches to be conducted within the context of cultural differences and values on television. The hypothesis of this work is that the cultural differences are being represented in the context of values in television series. In order to strengthen this hypothesis, the literature review is used as the methodology. Based on this, the scope of the study and the roadmap of the thesis are included in the introduction, and later on, the method is explained. The first section includes definitions of culture, as the second section includes theories developed to explain cultural differences. In the third section, the subjects of representation, media representation and television representation take place.In the conclusion part of the study, it is emphasized that the fast consumed nature of television makes it difficult to keep the academic studies up-to-date in this field; suggestion on further studies is made; and although diversity in representation is theoretically possible, the difficulty of implementation is discussed.