Aronofsky filmlerinin varoluşçuluk çerçevesinde çözümlenmesi
The analysis of Aronofsky films in the context of existentialism
  1. Tez No: 557931
  2. Yazar: EDA ÇALGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çağın en önemli felsefelerinden biri olan varoluşçuluk, geçmişten günümüze kadar dünyanın pek çok yerinde tartışılmış ve benimsenmiştir. Varoluşçuluk ile ilgili birçok düşünür görüşlerini dile getirmiş olmakla birlikte, varoluşçu ismini ilk kabullenen ve bu öğretiyi savunan kişi Jean Paul Sartre olmuştur. Çalışmaları yalnızca felsefe alanıyla sınırlı kalmayan Sartre'ın çok yönlü bir filozof olması, sanat dünyasında da derin izler bırakmasını sağlamıştır. Varoluşçu düşüncesinin yansımaları, edebiyat alanında olduğu gibi, sinemada da belirli şekillerde kendine yer bulmuştur. Bu kapsamda, bu çalışmada, Aronofsky sinemasının varoluşçu felsefe ile ilişkisi“Bir Rüya için Ağıt”,“Siyah Kuğu”ve“anne!”filmleri örnekleminde, Sartre'ın varoluşçuluk düşüncesi temelinde çözümlenmiştir. Bu bağlamda, Aronofsky'nin,“ümitsizlik”,“kaygı”,“ölüm”,“özgürlük”,“Tanrı”,“eksiklik”,“değer”,“iç daralması”,“bulantı”“uç duygular”ve“saçma”gibi varoluşçu olguları ele alan bu filmleri, varoluşçuluk çerçevesinde yapısalcı açıdan irdelenmiştir. Tema, anlatı yapısı, olay örgüsü ve karakterler bazında gerçekleştirilen analiz sonucunda, Aronofsky'nin bu filmlerinde varoluşçu unsurlara yoğun olarak yer verdiği sonucuna ulaşılmış, ulaşılan bu sonuç ile, çalışmada öne sürülen sav doğrulanmıştır. Bunun yanı sıra, Sartre ile Aronofsky'nin bireyin varoluş sorununa yalnızca benzer açıdan bakmakla kalmayıp, bu alandaki düşüncelerini eserlerinde ortaya koymak üzere kullandıkları yöntem ve üslupta da kesiştikleri kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Existentialism, as one of the most important philosphies of the era, has been disputed and accepted in most regions of the world. Although many philosophers expressed their own opinions about existentialism, Jean Paul Sartre has been the first person who accepted and defended the existentialist name. As a versatile philosopher, he didn't merely study on philosophy branch, but also had a remarkable effect on the world of arts. Besides the literature field, the reflection of his existentialist philosophy can also be seen in the arts of cinema. In this study, the relationship between Aronofsky cinema and the existentialist thought of Sartre has been analysed through the movies“Requiem for a Dream”,“Black Swan”and“mother!”. In this context, the selected movies of Aronofsky, that focus on existential phenomenas like“despair”,“anxiety”,“death”,“freedom”,“God”,“lack”,“value”,“distress”,“nausea”,“extreme emotions”and“absurd”, has been examined within existentialism, through a structuralist point of view. As a result of the analysis, which is based on the theme, narrative structure, plot and characters, it has been concluded that Aronofsky has intensively used existentialist elements in the selected movies. Therefore, the argument of this research has been confirmed. Besides, it has been concluded that Sartre and Aronofsky do not merely share the same point of view about the problem of existence, but they also use the same method and style, in order to express their thoughts through their works.