Tarihi çevreleri korumada iç mimarın rolü: Kuseyri konağı Rölöve - restitüsyon ve restorasyon projesi inceleme
The role of interior architect in preserving historical environments: Kuseyri mansion Relief - restitution - restoration project examination
  1. Tez No: 557933
  2. Yazar: MURAT ÖZKAN ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tez genelinde yapılmış bir proje üzerinden ülke genelindeki rölöve, restitüsyon ve nihayetinde oluşturulan restorasyon projelerinde bir iç mimarin rolünün ne olduğuna ilişkin bilgiler yer almaktadır. Bu kavramlar adı altında yapılan projelendirmeler ve uygulamaların denetim altında bulundurulması ve yine projede yer alan personelin alanları dahilinde çalışmalarının sürece olan etkilerinden bahsedilmektedir. İncelemesi yapılan yapının restorasyon kararının ardından, sürecin tamamlanmasına kadar olan safhalar tek tek incelenmiş olup her aşamada alanında uzman bireylerin ve iç mimarın yer almasının bu projenin restorasyonuna yansıyan sonuçları verilmiştir. Özellikle tez içeriğinin içmimarlık ve dolayısıyla iç mekanlar olmasından ötürü incelemeler ve yapılan işlemler sonucu yapının iç mekanlarında iç mimarların etkilerinin neler ve nasıl olduğundan bahsedilmektedir. Tezin yapım aşamasında elde edilen verilerle alakalı projelendirme firmasından ve yapının proje sonrası uygulama sorumlusu, aynı zamanda mülk sahibi olan resmi kurumdan da gerekli izinler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, information about the role of an interior architect in building survey, restitution and ultimately restoration projects is discussed and analyzed. The supervision of the projects and operations carried out in these concepts and the effects of the work of the personnel involved in the project on the process within their fields are studied. Each stage from the decision on the restoration of this structure to the completion of the process was examined one by one and the results of the involvement of the individuals who are experts in the field and interior designers are discussed. In particular, since the content of the thesis is related to the Interior Architecture and therefore interior spaces, what and how the effects of the interior architects on the interior spaces of the building are explained as a result of investigations and operations. Necessary permissions were obtained from the projecting company related to the data obtained during the construction phase of the thesis and from the official institution responsible for the post-project implementation of the building as well as the property owner