The relationship of children behavioral problems, parental burnout, emotion regulation strategies and mental health problems with each other
Çocuklarda davranış bozuklukları, ebeveyn tükenmişliği, ebeveynin duygu düzenleme stratejilerinin ve psikolojik rahatsızlıklarının birbirleri ile ilişkileri
  1. Tez No: 557932
  2. Yazar: KÜBRA KALKIŞIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MELTEM ÜSTÜNDAĞ BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İçselleştirme ve dışsallaştırma davranış problemleri bireylerin yaşamlarında küçük yaştan itibaren kritik bir rol oynamaktadır. Ebeveyn- çocuk ilişkisi kapsamında, ebeveyn ile ilgili faktörler bu davranış problemlerini anlama ve incelemede önemlidir. Ebeveyn tükenmişliği, ebeveynin duygu düzenleme stratejileri, ve psikolojik problemleri; çocuklardaki davranış problemlerinin meydana gelmesinde önemli rolü olan ebeveyn faktörlerinden bazılarıdır. Ayrıca, bu faktörler arasındaki ebeveyn tükenmişliğinin çocuk davranış problemleri ve diğer değişkenlerle karşılıklı ilişkisini incelemek de çalışmanın önemli bir parçası çünkü ebeveyn tükenmişliği literatürde yeni bir kavramdır ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi direkt olarak inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma ilk olarak hem anne hem baba için ebeveyn tükenmişliğinin, ebeveynin duygu düzenleme stratejilerinin ve psikolojik problemlerinin küçük yaştaki çocukların içselleştirilme ve dışsallaştırma davranış problemleri üzerindeki rollerini incelemektedir. İkinci olarak, çalışmada ele alınan değişkenler kapsamında ebeveyn tükenmişliğinin yordayıcıları incelenmektedir. Bu çalışmada, veriler 0-3 yaş arası en az bir çocuğu olan 80 anne (ortalama yaş= 33, SS= 4.95, ranj= 21-48 yaş arası) ve 78 babadan (ortalama yaş= 36, SS= 5.54, ranj= 26- 53 yaş arası) toplanmıştır. Ebeveynlerin 75'i çift iken 5 anne ve 3 babanın eşleri çalışmaya dahil olmamışlardır. Ebeveynin yaşadığı ebeveyn tükenmişliğinin, duygu düzenleme strategilerinin, psikolojik problemlerinin ve çocuk ile ebeveynin demografik özelliklerinin çocuğun içselleştirme ve dışsallaştırma davranış problemlerindeki rolü hiyerarşik regresyon ile test edilmiştir. Ayrıca, çoklu regresyon analizi annelerin ve babaların yaşadıkları ebeveyn tükenmişliğinin yordayıcılarını incelemek için kullanılmıştır. Sonuçlar; küçük yaştaki çocukların içselleştirme davranış problemlerinin annenin depresyon seviyesi tarafından yordanırken; dışsallaştırma davranış problemlerinin annenin yaşadığı ebeveyn tükenmişliği ve babanın yaşadığı kaygı seviyesi tarafından yordandığını göstermektedir. Ayrıca, annenin yaşadığı ebeveyn tükenmişliği ve annenin depresyonu tarafından yordanırken babanın yaşadığı ebeveyn tükenmişliği, babanın yaşı ve yaşadığı kaygı seviyesi tarafından yordanmaktadır. Sonuçlardan yapılan çıkarımlar ebeveyn-çocuk ilişkisi bağlamında tartışılmış ve alandaki uzmanlar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Internalizing and externalizing behavior problems takes a crucial role in an individual's life from toddlerhood period to later years. Within the frame of the parent-child relationship, parent-related factors are in understanding and examining these behavioral problems. Parental burnout, emotion regulation strategies, and mental health problems are some of parent-related factors that have a role in the occurrence of children's behavioral problems. It is important to examine the interrelationship between parental burnout and child behavior problems and other parent – related factors because there is no new study on the relationship between parental burnout in the literature and the direct relationship between parental burnout and other factors investigated in this study. This study firstly aimed to investigate the role of parental burnout, emotion regulation strategies, and parent's mental health problems on the toddlers' internalizing and externalizing behavioral problems for both Turkish mothers and fathers. Secondly, this study examines the predictors of parental burnout within the context of related factors. In this research, data were collected from 80 mothers (Mage=33 years old, SD=4.95, range=21-48 years old) and 78 fathers (Mage=36 years old, SD=5.54, range=26- 53 years old) who have at least one child whose age in between 0-3 years. 75 of them were couples whereas spouses of 5 mothers and 3 fathers were not included in the study. The role of parental burnout, emotion regulation strategies, mental health problems, and child's and parent's demographic characteristics on toddlers' internalizing and externalizing behavior problems were tested through hierarchical multiple regression. Also, multivariate linear regression analyses were conducted to examine the predictors of both mothers' and fathers' parental burnout. The result shows that mothers' depression was predicted toddlers' internalizing behavior problems while mothers' parental burnout and fathers' anxiety predicted the externalizing behavior problems of the toddlers. As predictors of parental burnout, mothers' parental burnout was predicted by mothers' depression while fathers' parental burnout was predicted by their age and anxiety level. Implications of the results were discussed with reference to the context of parent-child relationship, and recommendations were provided for professionals in the field.