Adana ili, Saimbeyli ilçesi, Kaburluk mevkiindebulunan demir cevherleşmesinin asit maden drenajı oluşumuna yönelik kestirimlerinin araştırılması
Investigation of iron mineralization for acid mineral drainage formation in located in Kaburluk location in Saimbeyli district of Adana
  1. Tez No: 601240
  2. Yazar: AYŞE DOKUZLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİL YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Adana İli, Saimbeyli İlçesi, Kaburluk Mevkiinde bulunan demir cevherleşmesinin Asit kaya (maden) drenajı oluşumuna yönelik kestirimlerin araştırılması hakkında arazi ve laboratuvar çalışmalarını ve Asit Üretme Potansiyeli (AÜP) ile ilgili teorik hesaplamaları içermektedir. Cevherleşme, Gümüşali Formasyonundaki Üst Devoniyen yaşlı şeyl-kumtaşı-kireçtaşı ardalanmasının tabanında, bu formasyonların oluşturdukları bir kapanda dolomitik kireçtaşları içinde hidrotermal metasomatik olarak yerleşmiştir. Araziden alınan 10 adet cevher ve 10 adet yankayaç örneği üzerinde jeokimyasal statik testler kapsamında XRF analizi, XRD analizi, S analizi ve Fışırdama Testi yapılmıştır. Test sonuçlarına göre örmeklerin Nötürleşme Potansyeli (NP), Net Nötürleşme Potansiyeli (NNP) ve AÜP teorik olarak hesaplanmış ve değerlendirmesi yapılmıştır. Cevher örneklerindeki mikroskop incelemelerinde ana parejenez hematit, götit, siderit, limonit olarak tespit edilmiş olup, fışırdama hızı 0 (yok), NP 8,073-53,160 aralığında, NNP 2,579-16,476 aralığında, toplam S'e göre AÜP 0,78-2,78 aralığında hesaplanmıştır. Yankayaç örneklerindeki mikroskop incelemelerinde dolomit, kalsit, opak mineralleri tespit edilmiş olup XRD ve XRF analizlerinde ise opak minerallerinin pirit olduğu belirlenmiştir. Toplam karbonat miktarı % 60,83 -98,58 Fışırdama hızı 2 (orta), NP 289,069-478,069 aralığında, NNP 11,012-31,260 aralığında, toplam S'e göre AÜP 6,56-13,13 aralığında hesaplanmıştır. Sahadan alınan cevher ve yankayaç numunelerinde yapılan analizler ışığında, AÜP'lerinin 3'ten büyük oluğu tespit edilmiş olup AÜP'nin olmadığı ortaya konmuştur. Cevherleşme bölgesinde madencilik faaliyetlerinin ilerlemesi durumunda asit kaya (maden) drenajı oluşumunun ve kaynaklanabilecek çevresel etkilerin tespiti için kinetik testlerin de yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study includes field and laboratory studies about the iron mineralization for prediction of acid rock (mine) drainage formation located in Kaburluk-Saimbeyli-Adana Province and theoretical calculations related to acid production potential (APP). The mineralization is hydrothermal metasomatically in dolomitic limestones in a trap formed by these formations at the base of Upper Devonian shale-sandstone-limestone intercalations in Gümüşali Formation. XRF analysis, XRD analysis, S analysis, and Fizz Test were performed on 10 ore and 10 wall-rock samples collected from the field within the scope of geochemical static tests. According to the test results, Neutralization Potential (NP), Net Neutralization Potential (NNP), and APP of the samples were theoretically calculated and evaluated. Main paragenesis was determined as hematite, goethite, siderite, and limonite in the ore samples microscope studies. Fizz rate 0 (none), NP in the range of 8,073-53,160, NNP in the range of 2,579-16,476, and APP (according to the total S) in the range of 0.78-2.78 were calculated. Dolomite, calcite, and opaque minerals were determined in wall-rock microscope studies. XRD and XRF analysis were revealed that opaque minerals are pyrite. Fizz rate 2 (medium), total amounts of carbonate in the range of 60.83%-98.58%, NP in the range of 289,069-478,069, NNP in the range of 11,012-31,260, and APP (according to the total S) in the range of 6,56-13,13 were calculated. In the light of the analysis carried out in ore and canal samples taken from the field, it was found that the APPs were larger than 3 and the absence of APP. If mining activities progress in the mineralization zone, it would be appropriate to carry out kinetic tests to determine the formation of acid rock (mine) drainage and the environmental impacts that may arise.