Sığ göllerde ağır metal kirliliği ve kaynaklarının değerlendirilmesi
Evaluation of heavy metal pollution and sources in shallow lakes
- Tez No: 557968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, sığ göllerde ağır metal kirliliği ve kaynakları değerlendirilip, Büyük Akgöl havzasında 2016-2017 yılları arasında su kalitesinin belirlenmesi amacıyla yan derelerde ve göl üzerinde belirlenen istasyonlarda, gölün gelecekteki durumunun belirlenmesi için önemli görülen bazı ağır metal parametrelerine ait ölçümler yapılmıştır. Yerüstü Su Kaynakları Yönetmeliği'nin eklerinde yer alan sınır değerlere gore ağır metallerden, bor, çinko ve baryum sınır değerini aşmamıştır. Krom, sadece ekim ayında 1. istasyonda sınır değerini aşmış, demir ise sadece ocak ayında tüm istasyonlarda sınır değeri aşmıştır. Kadmiyum parametresine göre göl V. sınıf, mangan parametresine gore göl I. sınıf, selenyum parametresine göre göl haziran ayında I. sınıf, diğer aylarda IV. sınıf olarak belirlenmiştir. Kritik düzeyde olduğu gözlenen parametreler arsenik, civa ve selenyum parametreleridir. Bu maddelerin her biri endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanabildiği gibi, tarımsal ilaçlardan da kaynaklanmaktadır. Özellikle bölgede fungusit yani mantar önleyici olarak kullanılan tarımsal ilaçlarda yüksek miktarda Arsenik ve Bakır bulunmaktadır. Göl çevresindeki tarımsal faaliyetlerde kullanılan tarım ilaçlarının kullanımına yeni bir düzenlemeyle büyük oranda kısıtlama getirilmesi, gölde motorlu taşıtlar ile yapılan avcılık ve balıkçılık faaliyetlerinin kontrol altına alınması ve kontrolsüz deşarjların tespit edilerek önlenmesi gölün geleceği açısından oldukça önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the water quality in Büyük Akgöl basin between 2016-2017, some heavy metal parameters which are important for determination of the future status of the lake in the stations determined on the side streams and the lake were measured. According to the limit values in the annexes to the Surface Water Resources Regulation, heavy metals, Boron, Zinc and Barium did not exceed the limit value. Chromium exceeded the limit value in the I. station only in October, iron exceeded the limit in all stations only in January. According to the Cadmium parameter, the lake is V. class, according to the Manganese parameter, the lake is I. class, according to Selenium parameter, the lake is I. class in June, other months, the lake is IV. Class. Arsenic, Mercury and Selenium parameters were found to be critical. Each of these substances may arise from industrial activities as well as from pesticides. Especially in the region used as fungicides have high amounts of Arsenic and Copper. It is very important for the future of the lake to restrict the use of pesticides used in agricultural activities around the lake to a great extent with a new regulation, to control the hunting and fishing activities carried out by motor vehicles and to prevent uncontrolled discharges.