Kapalı çıkma düzensizliğinin betonarme yapıların sismik davranışına etkilerinin doğrusal elastik olmayan analizle belirlenmesi
Determination of effect of heavy overhang irregularity on seismic behavior of reinforced concrete structures using nonlinear analysis
  1. Tez No: 557970
  2. Yazar: SACİDE BİLGE ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye'de, geçmiş depremlerle ilgili yapılan çalışmalara bakıldığında ağır kapalı çıkmalar bina hasarlarının nedenleri arasındadır. Tez kapsamında mevcut bina stokunu temsil eden 2, 4 ve 6 katlı hiçbir düzensizliğe sahip olmayan referans binalar oluşturulmuştur. Daha sonra bu binalara 1.5 m mesafede çıkmalar eklenerek kirişli ve kirişsiz kapalı çıkmalı bina modelleri oluşturularak kapalı çıkmaların binalar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu bina modellerinin Sap2000 programında doğrusal ve doğrusal elastik olmayan zaman tanım alanında analizleri yapılarak referans binalar ve kapalı çıkmalı binalar olmak üzere x ve y yönleri dahil toplamda 36 adet bina analiz edilmiştir. 24 adet deprem ivme kaydı ile 864 adet analiz sonucu incelenmiş ve yorumlanmıştır. Analiz sonucunda bina modellerinden taban kesme kuvveti oranı, çatı katı ötelenme oranı ve göreli kat ötelenme oranı değerleri bulunmuştur. Bulunan bu değerler referans bina ile kapalı çıkmaya sahip bina modelleri arasında kıyaslanarak yorumlanmıştır. Kapalı çıkmaya sahip bina modelinde referans binaya göre taban kesme kuvveti düşük, çatı katı ötelenme ve göreli kat ötelenme daha yüksek çıkmıştır. Doğrusal analize göre tüm bina modellerinde taban kesme kuvveti daha yüksek bulunurken, çatı katı ötelenme ve göreli kat ötelenme değerleri, doğrusal olmayan analize göre genellikle daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
In Turkey, when the studies about past earthquakes are considered, heavy overhangs are among the causes of building damage. Within the scope of the thesis, reference buildings which has nothing irregularities with 2, 4 and 6 storeys representing the existing building stock have been created. Then, 1.5 m distances from to these buildings were added and the beams and with without beams. In the Sap2000 program of these building models, a total of 36 buildings, including x and y directions, were analyzed by using linear and nonlinear elastic time history analysis. With 24 earthquakes, 864 analysis results were analyzed and interpreted. As a result of the analysis, the base shear force ratio, roof drift ratio and interstory drift ratio values were found from the building models. These values were compared between the reference building and the building models with heavy overhangs. In building models with heavy overhang, the base shear force is low and displacements are generally higher than the reference building. According to the linear analysis, the overall shear force is generally higher in all building models, whereas the roof drift ratio and interstory drift ratio values are generally lower than the nonlinear analysis.