Akdeniz meyve sineği (Ceratitis capitata Wied.) (Diptera: Tephritidae)' nin hünnap bahçesindeki popülasyon dalgalanmaları ve zararı
Population fluctuations and damage of the mediterranean fruit fly (Ceratitis capitata Wied.) (Diptera: Tephritidae) in the jujube garden
  1. Tez No: 557971
  2. Yazar: SERGEN GÜLCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma hünnap bahçesindeki Akdeniz meyve sineği, Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae)' nın popülasyon dalgalanmaları ve zararını saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2017-2018 yıllarında yürütülmüş olup, popülasyon dalgalanmaları ve zararı Çine ilçesindeki bir hünnap bahçesinde çalışılmıştır. Laboratuvar çalışmaları ise 25±2 oC sıcaklık % 60±10 orantılı nem ve 16:8 saat (aydınlık: karanlık) aydınlatmalı iklim odalarında yürütülmüştür. Bu çalışmada, zararlının bahçe içerisinde ortaya çıkışı haziran ayında gerçekleşmiş ve kasım sonunda ise popülasyonu sıfır düzeyine gerilemiştir. Buna göre, ergin bireylerin hünnap bahçesinde görülme süresi yaklaşık 5 ay kadardır. C. capitata' nın popülasyon değişimleri yıllar esas alınarak incelendiğinde 2017 yılında en yüksek seviyeye ekim ayı başında, 2018 yılında ise en yüksek seviyeye ağustos ayı ortalarında ulaşmıştır. C. capitata' nın meyvelerdeki zarar oranı incelendiğinde en yüksek zararın % 45,7 en düşük zararın % 16,7 olduğu, ortalama olarak ise % 29,3 oranında bir zarar oluşturduğu tespit edilmiştir. Akdeniz meyve sineğinin hünnap meyvesi içerisindeki gelişme süresi üzerine laboratuvarda yapılan çalışmada ise yumurtadan ergine ortalama 23,6 günde ulaştığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada hünnap bahçesinde çok önemli zarar yaptığı belirlenen Akdeniz meyve sineğinin bahçe içerisinde ortaya çıkış zamanı, popülasyon dalgalanması, popülasyonun sona erme zamanı, meyvedeki zarar oranı ve meyve içerisindeki gelişme süresi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
It was aimed in this study to determine the population fluctuation and damage of Mediterranean fruit fly, Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae) in the jujube garden. The study was conducted in a jujube garden in Çine district in 2017-2018. Laboratory studies were carried out at 25±2 oC temperature % 60±10 relative humidity and L16: D 8-h photoperiod in a climate chamber. In this study, the emergence of the pest in the garden took place in June, and the population decreased to zero level in the end of November. According to the observation results, the adults maintained in the jujube garden about 5 months, from June to November. When the population changes of C. capitata were examined during the season, it peaked to the highest level in October in 2017 and in mid-August in 2018. It was found that the highest damage was 45.7 % , and the lowest damage was 16.7 % and average damage was 29.3%. In the laboratory study on the development time of the Mediterranean fruit fly in the jujube fruit, it was determined that duration from egg to adult reached in average 23.6 days. In this study, it was determined that Mediterranean fruit fly was very destructive pest in the jujube orchard, and its emergence period, population fluctuation and duration of the population in the orchard were observed. Additionally, rate of the damage in the fruit and the development time within the fruit were studied.