Riskli gebelerin prenatal bağlanma ve doğum korkusu yaşama durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the states of prenatal attachment and fear of childbirth risky pregnancy
  1. Tez No: 557978
  2. Yazar: MERYEM KÜBRA ŞENTÜRK İZMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK POTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Riskli gebelik tanısı nedeniyle hastanede yatan gebelerin prenatal bağlanma ve doğum korkusu yaşama durumlarının değerlendirilmesi amacı ile vaka-kontrol çalışması olarak planlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın evrenini İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesinde 15.09.2017-15.02.2018 tarihleri arasında başvuran gebeler oluşturmuştur. Örneklemini ise çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan riskli gebelik tanısı ile hastanenin riskli gebelik servisinde en az 5 gün tedavi alan 400 gebe ile gebeliği normal seyrinde devam eden gebe izlem polikliniklerine başvuran 400 gebe kontrol grubuna alınmış ve toplam 800 gebe araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplama araçları olarak Gebe Tanılama Formu, Prenatal Bağlanma Ölçeği ile Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği – A versiyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Department of Nursing, Obstetrics and Gynecology Nursing Objective: This study of case-control consisted was conducted with the aim of evaluation of the states of prenatal bonding and fear of childbirth women who are hospitalized due to diagnosis of high-risk pregnancy. Method: The population of pregnant women who were admitted to a Women's and Children's Health Research and Training Hospital under the authority of the Istanbul Provincial Directorate of Health between the dates of 15.09.2017 and 15.02.2018. The sample consisted of 400 pregnant women who were monitored for at least 5 days at the high-risk pregnancy service of the hospital due to the diagnosis of high-risk pregnancy and met the inclusion criteria, as well as 400 pregnant women who visited pregnancy monitoring polyclinics whose pregnancies were in their normal course in the control group. The data were collected by the Pregnancy Identification Form, the Prenatal Attachment Inventory and the Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire Version A.