Fonksiyonel Poliimidlerin Hazırlanması ve Fizikokimyasal Özelliklerinin Optimize Edilmesi
Preparation of Functional Polyimide and Optimizing the their Physical Chemical Properties
- Tez No: 557977
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, işlevsel gruplar içeren monomer tasarımlarından yola çıkarak fonksiyonel poliimidlerin elde edilmesi ve post modifikasyon yöntemleri ile hidrofilik yüzeyli hale getirilmesidir. Poliimidlerin yüzeylerinin fonksiyonel hale getirilebilmesi için klorometilasyon ile yan grup aktif hale getirildi. Bu nedenle, Kapton formülüne bağlı kalarak sentezlenen poliimid yapılar klorometilasyon, SnCl4, CHCl3, paraformaldehit ve trimetilklorosilan ile uç grup aktif hale getirilmiştir. Klorlanmış poliimid yapılar üzerine dopamin, umbelliferon grupları bağlanarak yapısal ve fizikokimyasal değişimler analiz edilmiştir. Yan grup modifiye poliimid kullanılarak hazırlanan polimerlerin yüzey özellikleri taramalı elektron mikroskopu (SEM) ve atomik kuvvet mikroskopu (AFM) teknikleri ile araştırılarak hidrofilik yüzeye uygun kontrollü polimerler elde edildi. Diğer bir yaklaşımda ise dopamin ve umbelliferon monomeri kullanılarak potansiyel grupların bağlanabileceği cis-diol yapılar polimerik zincir üzerine eklendi. Sentezlenen poliimidlerin ve yüzey fonksiyonelleştirilmiş poliimidlerin yapıları termal analiz yöntemleri ile olan diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve termogravimetrik analiz (TGA) ile incelendi ve yapısal değişimler gözlendi. Tezin ana konusu olan klorofonksiyonel poliimidlerin sentezi ve fizikokimyasal özellikleri olduğundan, tepkime koşulları değiştirilerek polimerlerin yapısal ve fizikokimyasal özellikleri optimize edildi.
Özet (Çeviri)
It is the aim of this work is to prepare functional polyimides and obtain hydrophilic surface by using functional monomers that is suitable for further processing. In order to obtain functional poliimides activated with the chloromethyl pendant groups. Thus, Kapton formulated polyimide recipe was used and further polyimides chloromethylated with chloromethylation reaction by using SnCl4, CHCl3, paraformaldehyde and trimethylchlorosilane. Dopamine and umbelliferone functional polyimides were prepared and structural changes besides physicochemical properties were rationalized. Surface properties of above mentioned polyimides were analyzed morphologically by means of atomic force microscopy (AFM), and scanning elektron microscopy (SEM) Thermal properties of polyimides were studied with differential scanning calorimetry (DSC) and thermogravimetric analysis (TGA) and structural changes were observed. Since the main subject of this study was to prepare chlorofunctioanal polyimides and to improve physicochemical properties of classical polyimides, all reaction conditions and physicochemical properties have been optimized.