Düşük ve yüksek riskli gebelerin prenatal bağlanma düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of prenatal attachment levels of low and high risk pregnancies
  1. Tez No: 726517
  2. Yazar: EMİNE ÇELEBİ ÇUVALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma düşük ve yüksek riskli gebelerin prenatal bağlanma düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklem büyüklüğünü, yüksek risk grubundaki gebeler için 165, düşük risk grubundaki gebeler için 165 gebe olmak üzere toplam 330 gebe oluşturmaktadır. Türkiye'nin herhangi bir ilinde yaşayan, 20 hafta ve üzeri gebeliği olan kadınlar çalışma kapsamına alınmıştır. Veriler; Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu ve Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) formlarıyla online olarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, Bağımsız gruplarda t testi, Varyans Analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Düşük riskli gebelerin yaş, gebelik haftası ve gebelik sayısı ortalaması sırasıyla 28.93±4.47, 27.59±5.04, 1.66±0.83'dir. Yüksek riskli gebelerin ise yaş, gebelik haftası ve gebelik sayısı ortalaması sırasıyla 29.98±5.39, 28.81±3.75, 1.98±1.20'dir. Gebelerin Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) toplam puan ortalaması; düşük riskli gebelerde 60.95±13.25, yüksek riskli gebelerde 58.07±12.46 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive method in order to compare the prenatal attachment levels of low and high risk pregnant women. The sample size of the study, consists of a total of 330 pregnancies, 165 for the pregnant women in the high risk group and 165 for the pregnant women in the low risk group. Living in any province of Turkey, women with a pregnancy of 20 weeks or more were included in the study. Data was collected as an online survey with the Pregnant Descriptive Information Form and the Prenatal Attachment Inventory (PES) forms. Percentages, means, independent groups t test, Analysis of Variance and Pearson correlation analysis were used in the evaluation of the data. The mean age, gestational week and number of pregnancies of low-risk pregnants were 28.93±4.47, 27.59±5.04, 1.66±0.83, respectively. The mean age, gestational week and number of pregnancies of high-risk pregnants were 29.98±5.39, 28.81±3.75, 1.98±1.20, respectively. Prenatal Attachment Inventory (PEI) total score average of pregnant women was determined as 60.95±13.25 in low-risk pregnancies and 58.07±12.46 in high-risk pregnancies.