Özel sağlık sigorta şirketleri çalışanlarının elektronik sağlık kayıtlarının gizliliği ve güvenliği hakkında görüşlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of employees' opinion who work in private health insurance companies about privacy and security of electronic health records
  1. Tez No: 557986
  2. Yazar: GİZEM ENDER AKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, Health Care Management, Insurance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırmada, kurumsal bilgi güvenliği perspektifinde, sağlık kurumlarının sürekli iletişim halinde olduğu özel sağlık sigorta şirketi çalışanlarının, elektronik sağlık kayıtlarının gizliliği ve güvenliği hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bilgi güvenliği ölçeği ifadelerinden oluşan anket formu, Türkiye Sigortalar Birliği 2018 Ocak tarihli raporuna göre, sağlık sigortası alanında pazar payı en yüksek olan ilk 10 özel sağlık sigorta şirketinin provizyon, tazminat ve anlaşmalı kurumlar bölümlerinde çalışanlara uygulanmıştır. Bulgular: Çalışanların %95,7'si (n=68), sistem üzerinden ulaşılabilen en yaygın bilginin sigortalıya ait bilgiler olduğunu ve çalışanların %73,2'si (n=52) daha önce bilgi güvenliği eğitimine katıldığını belirtmektedir. Çalışanların bilgi güvenliği eğitimi alma durumuna göre bilgi güvenliği alt boyutlarından“Güvenlik Politikası”ve“Örgütsel Güvenlik”istatistiki olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate the opinions of employees about privacy and security of electronic health records in private health insurance companies. Materials and Method: The questionnaire form consists of information security scale expression and was applied the 10 insurance companies which are the highest market share according to Turkey Insurance Association's report which was published in January 2018. The employees from insurance companies are working individuals in Provision, Compensation and Contracted Institutions departments participated in the study. Results: 95,7% (n = 68) of the employees stated that the most common information available on the system is the information of the insured and 73,2% (n = 52) of the employess stated that they had previously participated in information security education.“Security Policy”and“Organizational Security”which are sub-dimension score of information security and participation in information security education are differed significantly (p0,05).