Günümüz sanatında makine estetiği
Machine aesthetics in the contemporary art
- Tez No: 557994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN NUR TOKSOY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Makine ve teknoloji bu çalışmamın konusu olmuştur. Makinenin doğumundan günümüze kadar olan aşamalar incelenmiş, her bölümde ayrı ayrı makine gelişimleri gösterilmiştir. Makinenin sanat alanında kullanımı yine sanat tarihinden örneklerle karşılaştırılmıştır. Antik Yunan'da kullanılan makinelerden sibernetik robotlara uzanan bir teknoloji anlatımı yapılmıştır. Cezeri'den günümüze makinelerin sanatsal form olarak estetik değerle gelişimi gösterilmeye çalışılmıştır. Şiir, performans gibi sahne sanatlarının makine ile olan bağları araştırılmıştır. Uygarlığımızın yönünü belirleyen teknolojinin gelişim süreci örnekler ile sunulmuştur. Makinelerin kitlesel olarak birleştirip dağıtma özelliği olduğu ifade edilmiştir. Sahne tasarımlarında teknoloji, araç ve gereçlerin kullanım alanları örneklerle sunulmuştur. Mekanik aygıtların eğlence sektörüne olan etkisi ve gelişim süreci aktarılmaya çalışılmıştır. İnsan bedeniyle mekanik bedenler arasındaki ilişki incelenir. Sibernetiğin sanat formu olarak sunulmasının sanat tarihi açısından önemi vurgulanır. Gelecek makine neslinin insanları nasıl etkileyeceği yapay bedenlerin insanlığı yok edip etmeyeceği ve insanların bu paranoyasıyla baş etmesi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Machinery and technology is the subject of this work. The stages from birth of the machine to the present day is examined, each section shown in the development of the machine separately. From the machines used in ancient Greece to cybernetic robots, a technology expression was made. From cezeri to today, the development of machines with aesthetic value as an artistic form has been attempted. The relationship of performing arts such as poetry and performance with the machine was investigated. The development process of technology that determines the direction of our civilization is presented with examples. It is stated that the machines have the ability to combine and distribute in mass. areas of use of technology, tools and materials in stage designs are presented with examples. The effects of mechanical devices on entertainment sector and the development process is tried to be transferred. The relationship between human body and mechanical bodies is examined. The importance of the presentation of cybernetics as an art form in terms of art history is emphasized. It was discussed how future generations of machines would affect people, whether artificial bodies would destroy humanity or not.