The problem of agency in the politics of victimhood: Nietzsche, Arendt, and Foucault
Mağduriyet siyasetinde fail sorunu: Nietzsche, Arendt ve Foucault
  1. Tez No: 560817
  2. Yazar: EGESU SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KEYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sosyo-politik bir kolektif kimlik inşaası olarak ve siyasette, özellikle demokrasilerde giderek yükselen bir fenomen olarak mağduriyet, fail sorunu bakımından pek çok bilim insanı tarafından sorunsallaştırılmıştır. Mağduriyet siyaseti her ne kadar politik olarak tanınma arayışına tekabül etse ve buna bağlı olarak faillik belirtse de, mağduriyet siyasetinin ürettiği belli ilişki türleri failliği zayıflatma riskini taşımaktadır. Mağduriyet siyasetinin işlevleri ve sonuçları üzerine birtakım araştırmalar bulunmaktadır, fakat literatürde konuyu Politik Teori bağlamında detaylı olarak incelemek anlamında bir boşluk bulunmaktadır. Bu tezde, mağduriyet siyasetindeki fail sorunu Nietzsche, Arendt ve Foucault'un kuramsal çerçevesi altında hem mağduriyet siyasetinin failliğe zarar verebilecek işlevleri ve sonuçlarına dair sorunsallaştırmaların geçerliliği araştırılmakta hem de faillik sorunu ile mağduriyetin aşılması adına yeni yollar geliştirilmektedir. Analizler, iktidar/güç, kimlik ve özgürlük gibi kavramların farklı kavranışı ile birlikte yaratıcı değerler ve siyasal eylemi failliği güçlendirecek ve mağduriyeti aşmayı sağlayacak şeyler olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Victimhood as socio-political construction of a collective identity and as a rising phenomenon in politics especially in democracies has been problematized by many scholars in regard to the problem of agency. Although the politics of victimhood corresponds to a search for political recognition and correspondingly signifies political agency, the specific kind of relationships it produces carry the risk to result in undercut of agency. There are a number of researches on the functions and consequences of the politics of victimhood, however there is a gap in the literature in terms of examining it in Political Theory at length. In this thesis, the problem of agency in the politics of victimhood is examined under the theoretical framework of Nietzsche, Arendt, and Foucault in order both to investigate the relevancy of the problematizations about the functions and consequences of the politics of victimhood as dangers of undermining agency and to generate new approaches to overcome victimhood and the problem of agency. The analyses present creative values and political action along with different understandings of power, identity, and freedom as to enhance agency and to overcome victimhood.