Marka tutumu oluşumunda ünlü futbolcuların televizyon reklamlarında kullanımı
The usage of celebrity football players at television advertisements in order to create brand attitude
  1. Tez No: 558000
  2. Yazar: ALPER DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ZEYNEP TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzde şirketler, ürün ve marka tanıtımlarını daha kolay bir şekilde tüketicilere ulaştırmaya başlamıştır. Bunun nedeni ise televizyonun ve buna bağlı olarak televizyon reklamlarının gelişimi ve yaygınlığıdır. Televizyonda yayınlanan reklamlar çeşitli şekillerde oluşturulmaktadır. Bu reklam çeşitlerinden en bilineni de televizyon reklamlarında ünlü kişilerin kullanımıdır. Televizyon reklamlarında kullanılan ünlü kişiler çeşitli meslek gruplarında yer almaktadır. Bu gruplardan biri de futbolculardır. Televizyon reklamında ünlü futbolcuların oynaması markanın tüketici zihninde daha fazla yer almasına ve tüketicilerin marka hakkındaki tutumlarının değişmesine yol açabilmektedir. Buna göre bu çalışmanın amacı, tüketicilerin marka tutumu hakkındaki görüşlerinin televizyon reklamlarında ünlü futbolcu kullanımına göre nasıl değerlendirildiğinin ortaya çıkarılmasıdır. Tezin ilk bölümünde reklamlarda ünlü kişi kullanımının tarihsel gelişimi, önemi ve ünlü kişi kullanımına ilişkin modeller incelenmiştir. İkinci bölümde tutum ve marka tutumu ile ilgili kavramlar değerlendirilmiştir. Son bölümde ise marka tutumu oluşumda ünlü futbolcuların televizyon reklamlarında oynamaları belirlenen yöntem çerçevesinde incelenmiştir. Yapılan araştırma online anket tekniği ile yapılmış ve 350 kişiye uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies start to deliver their products and brands easily to the customers. The development of the television and the improvement of the televison ads provide this benefit to the companies. Television ads are to create different ways. One of the most known television advertising style ise using a celebrity in the television advertising. The celebrities who act in the television advertising work in different kind of professions. One of the best known profession group is footballers. The footballers who act in the television advertising can provide awareness and change the customers attitude. For this reason the main aim of this research is to find out the customers opinion of brand attitudes and review the opinions about how they react the television advertisements that the famous footballers are include in. The first part of this study analyze the history of famous persons in advertising, the importance of famous persons and the theories of the using famous persons in advertising. In the second part attitude and brand attitude concepts are evaluated. In the final section the usage of the celebrity football players at television ads and their effects evaluate in specific methods. The research made to online survey and apply to 350 person.