Ukiyo-e'nin illüstrasyona etkisi ve çağdaş bir uygulama çalışması
The effect of ukiyo-e on illustration and a contemporary application
  1. Tez No: 696836
  2. Yazar: EZGİ BENGİSU BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çin üzerinden Japonya'ya ulaşan ağaç baskı, başlarda dini içerikli metinlerin çoğaltılmasında kullanılmıştır. Tüccar sınıfının yükselişe geçtiği Edo döneminde bu baskılar, dini içerikli illüstrasyon anlayışından koparak halka hitap etmeye başlamıştır. Japonya'da Edo döneminde ortaya çıkan ve geleneksel Japon sanatının önemli unsurlarından olan ukiyo-e dönemin önde gelen halk sanatlarındandır. Bu geleneğin daha iyi kavranabilmesi adına ortaya çıkışına zemin hazırlayan çeşitli sosyal, siyasi, tarihi ve kültürel etmenler de göz önünde bulundurularak Japonya'nın tarihsel süreç içerisindeki sanat anlayışları incelenmiştir. Ardından ukiyo-e'nin üretim sürecinin nasıl olduğuna ve süreç içerisinde geliştirilen teknik ve üsluplara değinilmiştir. Ukiyo-e dönemin ruhunu yansıttığı için, sanatçıların ele aldıkları konular hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Sonrasında 19. yüzyılın ortalarına kadar ülkede popülerliğini sürdüren ukiyo-e'nin, sanatsal arenada ne gibi etkileri olduğu üzerinde durulmuştur. Edo döneminden Meiji Restorasyonlarına kadar uzun yıllar boyu kapalı bir politikaya sahip olan Japonya'nın limanlarını Batı'ya açması ile birlikte diğer toplumlar bu sanatsal ifade ile ilk defa karşılaşmıştır. Başta İzlenimciler olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkan modern sanat akımlarını ve sanatçılarını oldukça etkilemiştir. Aynı şekilde Japon sanatçılar da Batı'nın sanatsal üslupları hakkında bilgi sahibi olmuş ve eserlerinde bunları uyarlamışlardır. Günümüz sanatında ukiyo-e sanat anlayışının etkileri hissedilmeye devam etmekte ve çeşitli teknikler, materyaller, stiller ve deneysel metotlarla yeniden üretilmeye devam etmektedir. Bu çalışma, ukiyo-e'nin illüstrasyon üzerindeki etkilerini incelemek ve döneminde çoğunlukla ağaç baskı ile yapılan geleneksel tekniklerin, dijital teknikler ile yeniden üretilebilirliğini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca Japon sanatı hakkında literatüre katkı sağlamak bu çalışmanın başka bir amacıdır. Araştırmada ortaya konulan veriler, yazılı ve görsel kaynakların taranması ve karşılaştırılması ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama çalışmasında betimsel araştırma tekniklerinden yararlanılarak deneysel modeller ile dijital illüstrasyon serisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reaching Japan via China, the woodcut was originally used to reproduce religious texts. In the Edo period, when the merchant class was on the rise, these prints broke off from the religious illustration and began to appeal to the public. Ukiyo-e, which emerged in the Edo period in Japan and was one of the important elements of traditional Japanese art, is one of the leading folk arts of the period. Considering the various social, political, historical and cultural factors that prepared the ground for the emergence of this tradition in order to be able to grasp it better, the artistic perceptions of Japan in the historical process were examined. Then, how the production process of ukiyo-e is and the techniques and styles developed in the process are mentioned. As ukiyo-e reflects the spirit of the period, information was provided on the subjects the artists deal with. Afterwards, the effects of ukiyo-e, which was popular in the country until the middle of the 19th century, were discussed in the artistic arena. With Japan, which had a closed policy for many years from Edo period to Meiji Restorations, opening its ports to the West, other societies encountered this artistic expression for the first time. It influenced the modern art movements and artists that emerged in various parts of the world, especially the Impressionists. Likewise, Japanese artists learned about the artistic styles of the West and adapted them in their works. In today's art, the effects of ukiyo-e art understanding continue to be felt and continue to be reproduced with various techniques, materials, styles and experimental methods. This study has been prepared in order to examine the effects of ukiyo-e on illustration and to reveal the reproducibility of traditional techniques, which were mostly made with wood printing in the period, with digital techniques. Also, contributing to the literature about Japanese art is another aim of this study. The data revealed in the research was carried out by scanning and comparing written and visual sources. In the application study, a digital illustration series was created with experimental models by using descriptive research techniques.