Yirminci yüzyıl Türk resim sanatında kadın imgesinin dönüşümü
The transformation of women images in twentieth-century Turkish art
  1. Tez No: 743307
  2. Yazar: PELİN EREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU AYAN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Toplumsal cinsiyet bağlamında ele alınan kadın konusu yirminci yüzyılda tüm dünyada önemini koruyan ve üzerine pek çok araştırma gerçekleştirilen bir mesele olmuştur. Bu mesele de diğer tüm meseleler gibi zamanın ve koşulların değişmesiyle birlikte dönüşüme uğramıştır. Kısa bir zaman diliminde pek çok değişimin yaşandığı yirminci yüzyılda kadın konusu resim sanatında kadın imgeleri üzerinden vücut bulmuştur. İmgelerin gücünden faydalanan sanatçılar kadın konusunu pek çok farklı söylem ve şekillerde ele almışlardır. Kadın imgeleri toplumsal değişimden etkilendiği gibi değişim yaratmak için de kullanılmıştır. Bu araştırmada yirminci yüzyılda Batıda ve Türkiye'de yaşanan ekonomik, toplumsal, siyasal meselelerle sanatsal söylemlerin paralellikleri kadın imgesi merkeze alınarak incelenmiştir. Hem ataerkil düzenin hem de kadınların sanatta var oluşlarının kadın imgelerine yansımaları gösterilmiştir. Feminist sanatın doğuşu ve kadınların kendi yaşamlarının gerçeklerini birinci ağızdan dile getirmeleriyle kadın imgeleri farklı bir boyut kazanmıştır. İmgeler eleştirel bir dil içerdiği gibi arzu edilen dönüşümün de göstergeleri olmuştur. Tezin amacı yirminci yüzyılda Türk resim sanatında kadın imgesinin yolculuğuna şahitlik ederek sanatın ve sanatsal imgelerin değişime ve dönüşüme aracılık etmek gayesiyle kullanıldığını gözler önüne sermektir. Kadın imgesinin dönüşümünden yola çıkarak resim sanatında imgelerin gücünün anlaşılması, inşası ve anlamlandırılması konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of woman and gender roles was an important research topic in twentieth century. During twentieth century the circumstances for women kept changing and transforming. A lot has happened then; in a relatively short period of time. It is possible to see the transformation through the images of women in art. To make their own statements, the artists have used the power of images in different ways. Woman image in art was capable of making an impact for change in the society and it also got affected from change itself. In this research, economic, social and political changes in the West, in Turkey and their correspondence with art were examined in terms of woman images in art. The different impacts of patriarchy and female artists were discussed. Following the birth of feminist art and women starting to display their own experiences, this image has changed. These images have been critical and an indicator of the need for change. The objective of this thesis is to witness the journey of change on how women are portrayed in Turkish art in this time period and show how artists use the power of imagery for change. By studying the transformation of woman images in Turkish art, the goal is to raise an awareness about the importance, construction and interpretation of representation.