İlkokul üçüncü sınıf fen bilimleri ders kitabındaki ünite sonu değerlendirme sorularının revize edilmiş bloom taksonomisi bağlamında kapsam geçerliliği
The content validity of the unit end evaluation questions in the third grade science course book by the context of revised bloom taxonomy
- Tez No: 558070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma İlkokul üçüncü sınıf Fen Bilimleri ders kitaplarındaki ünite değerlendirme sorularının revize edilmiş Bloom Taksonomisi bağlamındaki kapsam geçerliliğini tespit etmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada Haziran 2014 tarih ve 2681 sayılı Tebliğler Dergisinde basımına izin verilen Bilim-Kültür Yayınlarına ait ders kitabı ve 01.02.2013 tarih ve 7 sayılı Fen Bilimleri dersi öğretim programı incelenmiştir. Araştırmaya kaynak olan ders kitabı ünite sonu değerlendirme soruları ve öğretim programı kazanımları Revize Edilmiş Bloom Taksonomisine göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmada taksonominin bilişsel süreç ve bilgi boyutlarının her ikisi de incelenmiştir. Verilerin toplanması ve analiz edilmesi aşamalarında nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Ayrıca nitel bir araştırma olan bu çalışmayı daha nesnel veriler ile desteklemek amacı ile Lawshe Kapsam Geçerlik İndeksinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre hem öğretim programı kazanımları hem de ders kitabındaki sorular Bilgi Birikimi Boyutunda olgusal ve kavramsal bilgiyle, bilişsel süreç boyutunda ise alt düzey bilişsel kategorilerle ilgilidir. Ancak soruların kazanımlara dağılımının dengeli olmadığı, bazı kazanımlarla ilgili hiç soru sorulmadığı, bazı sorularla ilgili de kazanım olmadığı görülmüştür. Bu nedenle kapsam geçerliği olmadığı söylenebilir. Lawshe Kapsam Geçerlik İndeksi hesaplandığında da verilen ölçütlere göre kapsam geçerliğinin yeterli olmadığı ortaya çıkmaktadır. Çalışma sonuçlarına göre ders kitapların ünite sonu değerlendirme sorularının öğretim programlarıyla sistematik bir şekilde eşleştirilebilir olmama ihtimali göz önüne alınarak öğretmenlerin Revize Edilmiş Bloom Taksonomisi hakkında bilgi sahibi olmaları ve ders kitaplarının ölçme sürecindeki yetersizliklerini kendi hazırlayacakları sorular ile telafi etmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study, was carried out to determine the content validity of unit evaluatıon questions in third-grade science course book in the context of revised bloom taxonomy. In this study, have been investigated the course book of the scientific and cultural publications which was allowed to be published in the Journal of Papers (Tebliğler Dergisi) dated June 2014 and numbered 2681 and the curriculum of the course of Science and Technology dated 01.02.2013 and numbered 7. The course book unit end evaluation questions and curriculum goals, which is the source of the research, is classified according to the revised Bloom taxonomy. In this classification, both the cognitive process and knowledge dimensions of taxonomy were investigated. The during collection and analysis of data, was used for qualitative research methods of Document analysis. Also, Lawshe Coverage Validity Index was used to support with more objective data of this qualitative research. According to the results of the research, both the curriculum goals and the questions in the course book are related to the factual and conceptual knowledge; also the cognitive process size is related to low-level cognitive categories. However, the distribution of questions to goals is not equal, no questions asked about some goals, some questions have also been found to have no goal. Therefore, it can be said that there is no content validity. Also when the Lawshe content validity index is calculated, it becomes clear that the content validity is not sufficient according to the given criteria. Based on the results of the study, it may be suggested that teachers should have knowledge of Revised Bloom Taxonomy and should be able to compensate the deficiencies of textbooks in the measurement process with the questions they will prepare by considering the possibility that the textbooks may not be systematically matched with the teaching programs.