Developing a specific corpus on the naval lexicon: A quasi-experimental research on language instruction in the field of naval studies at university level in Turkey
Denizcilik terminolojisi üzerine bir özel derlem oluşturma: Türkiye'de üniversite düzeyinde denizcilik alanında sunulan yabancı dil eğitimi üzerine yarı deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 558071
  2. Yazar: HAKAN İKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu yarı deneysel araştırmanın amacı, derlem odaklı kelime öğretiminin başlangıç ve orta seviye İngilizce eğitimi alan üniversite öğrencilerinin denizcilik terimlerini öğrenmesi ile anlamlı ilişki içerisinde olup olmadığının araştırılması ve öğrencilerin derlem kullanılarak uygulanan kelime çalışmaları hakkında görüşlerinin alınmasıdır. Bu bağlamda, Denizcilik İngilizcesi ile ilgili terimlerden oluşan bir derlem oluşturulmuştur. Nicel veri toplanması amacıyla oluşturulan öntest, sontest ve sekiz adet ara test öğrencilere birer hafta aralıklarla uygulanmıştır. Çalışma, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde denizcilik eğitimi veren bölüm ve üniversitelerde eğitim gören öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Alanda daha önce yapılan çalışmalar genellikle derlem tabanlı dil eğitiminin dilbilgisi, yazma, ve konuşma becerileri gibi yapıları ile ileri seviyede İngilizce bilgisine sahip öğrenciler üzerinde etkisi olup olmadığını ölçmektedir. Bu nedenle yapılan araştırma kapsamında ayrıca, ara test sonuçlarının ön ve son test ile ilişkisinin olup olmadığına bakılıp, öğrencilerin derlem kullanarak kelime öğrenme ile ilgili görüşleri de alınmıştır. Çalışma kapsamında hazırlanan derlem öğrencilerle sürecin başında paylaşılmış ve süreç devam ederken gerekli çalışmalar yapılmıştır. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için, denizcilik terimlerini derlem yardımıyla öğrenen öğrencilerin sınav sonuçları, SPSS yardımı ile hem grup içinde, hem de bu terimleri derlem kullanmadan öğrenen öğrencilerin sınav sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları denizcilik terimlerini derlem tabanlı çalışmalar yoluyla öğretmenin, kelime öğreniminde başarıyı artırdığını ve öğrencilerin genel itibari ile derlem kullanarak kelime öğrenimi ile ilgili olumlu görüş belirttiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The quasi-experimental study presented in this paper primarily aims to research whether corpus-driven language instruction has a significant correlation with university level low proficiency students' performance of learning specific vocabulary related to the maritime field. The present study also aimed to evaluate whether there is a significant correlation between corpus use and vocabulary learning performance. Finally, the reflections of the participants were elicited in order to qualitatively evaluate their perceptions regarding corpus-driven vocabulary instruction at the university level. The quantitative data of the study was collected through a pre-test, eight progress tests, and a post-test. The progress tests were applied every week. The study was conducted with university level students attending schools with maritime departments in the Republic of Turkey. Previous studies in the field generally dealt with the investigation of whether corpus-driven instruction had any effects on advanced EFL students learning structures such as grammar, writing and speaking. In order to answer the research questions of the study, whether corpus-driven instruction had a significant correlation with vocabulary learning performance of low proficiency level students at universities related to the maritime was investigated. In addition, the results of the progress tests were compared with pre and post-test results in order to explore whether there was a significant difference among these aspects and the reflections of the students on corpus-driven instruction were elicited. The corpus created within the scope of this study was shared with the students and necessary steps for the study were taken. In order to analyze the data, the collected data were transferred to SPSS and the results were compared for both in-group and between groups factors. The results of this study indicate that teaching vocabulary for Maritime English through a corpus-driven instruction model has positive effects on successfully learning maritime related vocabulary and the students felt positively towards the inclusion of corpus in their studies.