Kültürel zekânın sosyal fobi ve yalnızlık üzerine etkisini ölçmeye yönelik bir araştırma
A research on measuring of the effect of cultural intelligence on social phobia and loneliness
- Tez No: 558075
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı kültürel zekânın sosyal fobi ve yalnızlık üzerine etkilerinin ölçülmesidir. Araştırmanın evrenini Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde eğitim gören tüm bölümlerdeki 1. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış olup bu kapsamda 400 anket dağıtılmış, bu anketlerin 355'si SPSS 23.0 programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda kültürel zekânın sosyal fobi üzerinde %33,1'1ik anlamlı negatif yönlü bir etkisinin olduğu, bunun yanında kültürel zekânın yalnızlık üzerinde %40,2'lik anlamlı negatif yönlü bir etkisi olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to measure whether culturel intelligence has an impact on social fobia and loneliness. The population of the study consists of 1st and 4th grade students in all departments of Selcuk University Faculty Of Economics And Administrative Sciences. In this study, a simple random sampling method was used and 400 questionnairs were distributed, 355 of this questionnaires were analyzed with SPSS 23.0. As a result of the study, it was concluded that cultural intelligence had a significant negative effect on social phobia with 33,1%, while cultural intelligence had a significant negative impact on loneliness with 40,2%.