ART-XC ile keşfedilmesi olası kaynakların bilinen örneklerinin çok dalgaboylu çalışılması
Multiwavelength study of the known examples of objects likely to be discovered by ART-XC
- Tez No: 558111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
2019 yılında fırlatılması planlanan SRG gözlem uydusu üzerinde bulunan sert X-ışın detektörü ART-XC 5-30 keV enerji aralığına duyarlıdır. Fırlatıldıktan sonraki ilk dört yılda gökyüzü taraması gerçekleştirecektir ve pek çok yeni X-ışın kaynağı keşfetmesi beklenmektedir. Uydunun gözlem verilerinin bir kısmı TÜBİTAK ile paylaşılacaktır. TUG'da bulunan 1.5 m çapındaki RTT150 teleskobuyla SRG uydusunun yapacağı gözlemlerin optik bölgede tayfsal ve fotometrik takip gözlemlerinin yapılması hedeflenmektedir. Bu uydunun gözlem verileri ile yer tabanlı teleskopların yaptığı takip gözlemlerinin birlikte analiz edilmesi sonucunda gözlemi yapılan cisimlerin tanımlanmaları, sınıflandırılmaları ve astrofiziksel çalışmaları yapılacaktır. Bu tez kapsamında ART-XC detektörünün duyarlı olduğu enerji aralığında ışınım yaptığı bilinen kaynaklardan örnekler seçilerek, bu kaynakların NuSTAR uydusundan alınan gözlem verileri indirgenmiş, farklı bantlardaki diğer taramalardan elde edilen verilerle bir araya getirilerek tayfsal enerji dağılımları (TED) elde edilmiştir. Farklı türden kaynakların TED'leri karşılaştıralarak aralarındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Bu aşamaları gerçekleştirmek için bir yazılım geliştirilmiştir ve bu yazılım ART-XC verilerinin analizinde bilim insanları tarafından kullanılabilecek bir ön çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
ART-XC is a hard X-ray detector with energy range 5-30 keV, to be launched on board SRG satellite observatory in 2019. SRG will make all-sky survey during first four years and likely discover many new hard X-ray sources. A particular ratio of observational data of the satellite will be shared with TUBITAK. It is aimed to make photometric and spectroscopic follow-up observations by 1.5 m RTT150 telescope located in TUG. The newly discovered objects will be identified, classified and astrophysically studied by analyzing the observational data of this satellite within data of follow-up observations. In this thesis, NuSTAR observations of different class of objects, which are radiating in the energy range of ART-XC, were analyzed and obtained SED of these sources within data taken from other surveys. SED of different class of objects were compared and revealed dissimilarities of these sources. To that end, a software with a web gui was developed, and it is aimed to give a start-up study by its outputs, which can be used by other scientists.