Sonlu elemanları yöntemi ile elastik zemine oturan plakların analizi ve yapı sistemlerinin hesap yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 55812
  2. Yazar: AYSUN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET I. SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmanın birinci bölümünde düşey kolon yükleri altında, elastik zemine oturan plaklarda çeşitli süreklilik koşullarına bağlı olarak, zemin gerilmesi ve iç kuvvet dağılımı Sonlu Elemanlar Yöntemi ile incelenmiştir. Aynı yatak katsayısı altında zeminin İki Parametreli alınmasının, Winkler kabulüne göre zemin gerilmesi ve iç kuvvet dağılımını önemli ölçüde değiştirdiği görülmüştür. İkinci bölümde Yapı Sistemlerinin Hesap Yöntemlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu bölümde seçilen örnek bir düzlem sisteminin boyutlandırılmasında ve değişik yükleme durundan için farklı yöntemler kullanılarak bulunan en elverişsiz kesit zorlarına göre betonarme kesit hesabı yapılmıştır. Bu çalışmada son olarak, hareketli yükler için iki kesitte M,N,T kesit tesirlerine ait tesir çizgileri endirekt deplasman yöntemi ile çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ANALYSIS OF THE PLATE ON ELASTIC FOUNDATION BY USING FINITE ELEMENT METHOD AND COMPARISON OF THE CALCULATION METHODS FOR STRUCTURAL SYSTEM The object of structural engineering is to realize structures, which provide safety and economy factors together. It has known that these both, safety and economy factors are effective on each other. Because of the real behavior of structures and the uncertainty of applied loadings; safety factors has the upmost importance in design of structures. Because of the development of the structural analysis methods and computer technology, the behavior of the structures is determined more precisely and the structures are designed more economically. This study consists of two main parts for the plate on elastic foundation, under the vertical column loads, calculation of the base tension and internal force dispersion by using finite element method and comparison of the methods for structural analysis.. In the first part of this study, finite element method has been applied to compare the plate on Winkler foundation and the plate on two parameter foundation and it is applied to examine these plates on elastic foundations in the different boundary conditions. For the plate on elastic two parameter soil the vertical displacement at any point in compressible soil below the plate can be expressed as follows. wz - (a{x,y) $(z) w(x,y) : The surface displacement of the soil 0(z) : The displacement which is varying with depth The boundary condition for 0(z) are z - 0 - $(z) - 1 XVz = H- 4>(z) - 0 The effect of base reaction can be obtained as follows qz - CMU>y)-2Cr[yt)(x'y) + Ü2İ2&ZL] dx2 dy2 where c- "*y. 7 (i«£L)» - q C : The Winkler coefficient Op : The shear parameter which depends on the shear deformation of the soil. C and &p depend on the material properties, the thickness of compressible layer of the soil and the function of 0(z). xviThe function of 0(z), which satisfy the boundary condition at z=0 and z=H can be given as follows £hy(l- §) 4>(z) = - H Shy y : The soil surface parameter It can be obtained as follows: 2 m h2u-2vs) L L dx dy 2 (1-V _) j \