Duman dedektörü test cihazının tasarımı ve prototipinin geliştirilmesi
Design of smoke detectors testing device and having develop the prototype
- Tez No: 558124
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERHAD SOYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yangın Güvenliği ve Yanma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, yangın algılama ve ihbar sistemlerinin bakım ve idamesini sağlamak amacıyla, bu tarz sistemlerde sıklıkla kullanılan duman dedektörlerinin istenilen ölçütte, doğru bir şekilde çalıştı ğının doğrulanması için gerekli olan test aparatını tasarlamak amaçlanmıştır. Günümüzde teknoloji alanındaki gelişmeler bizlere kolaylıklarla beraber riskleri de getirmektedir. Bu risklerin başlangıcında veya sonucunda yangın ile karşılaşılması hepimizin bildiği bir durumdur. Bu yüzden uluslararası normlar da, ülkemizdeki yönetmelikler de bu kapsamda değerlendirilerek ortaya çıkmaktadır. Yangın tehlikesiyle başa çıkmanın en emniyetli yolu yangını önleyebilmek veya yangına erken müdahale edebilmektir. Yangına erken müdahale etmenin günümüz dünyasında en etkili yolu yangın algılama ve ihbar sistemleridir (YAVİS). YAVİS'ler kuruluş yerine ve kuruluş amacına gore konvansiyonel ve adresli tip olarak ikiye ayrılmaktadır. Konvansiyonel tip yangın algılama ve ihbar sistemi bölgesel olarak yangını ihbar edebilirken, adresli tip yangın algılama ve ihbar sistemi noktasal olarak yangını ihbar edebilmektedir. Konvansiyonel tip yangın algılama ve ihbar sistemleri, hacimsel olarak küçük alanlarda (az bölme sayısı olup, bölme alanları büyük olan yapılar) kullanılırken, adresli tip olanlar hacimsel olarak daha geniş alanlarda (hastane, otel veya yüksek katlı binalar) kullanılmaktadır. Tez konusunda ele alınan duman dedektörü test aparatı her iki sistemde de çokça kullanılan saha elemanı olan duman dedektörünün test işlemleri için kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu saha elemanlarının üretici firmaya bağlı olarak kullanım ömürleri (genelde 3 ile 5 yıl) değişiklik göstermektedir. Ancak bu dedektörlerin montajı sonrasında idamesi ve doğru çalışıp çalışmadığını test etmek yangın önleme planlarının önemli bir kısmını teşkil eder. Mevcut kullanılan duman dedektörlerinin üretici firmaya bağlı kalmaksızın büyük kısmını test edebilecek bir aparat, yangın algılama ve ihbar sistemi kullanıcılarının kendi saha elemanlarını test etmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, on the purpose of care and maintenance the fire alarm systems, it has been aimed that design testing appartus for check the smoke detectors, which generally use in like this systems, for accurately operate within the frame of intenden criterions. In the present time developments in the field of technology bring us jeopardies together with the conveniences. Fire is a situation that at the beginning or the end of these risks, we all know. Therefore, international norms and regulations in our country are evaluated in this context. The safest way to deal with fire hazards is to prevent fire or to interfere in fire early. Fire alarm systems are the most effective way of interfering with fire in today's world. Fire alarm systems are divided into two types as conventional and addressed type according to establishment purpose and establishment purpose. While the conventional fire alarm system may report the fire locally, the addressed type fire alarm system may report point of the fire. Conventional type fire alarm systems systems are used in small spaces (large and less number of sections), while addressed types are used in larger areas (hospitals, hotels or high-rise buildings). The smoke detectors testing apparatus, which is dealt with in the thesis subject, is a widely used field component in both systems. The service life of these field components depends on the manufacturer (usually 3 to 5 years). However, after the installation of these detectors, testing that they are working properly, constitute an important part of fire prevention plans. Regardless of the manufacturers, an apparatus that can test most of the smoke detectors will enable the fire alarm system users to test their own field components.