Akvaryum bitkisi Sagittaria subulata'nın farklı besin ortamlarında büyüme ve gelişmesinin araştırılması
Investigation of the aquarium plant Sagittaria subulata growth and development in different food environments
- Tez No: 558123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYTULLAH AHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, ticari önemi olan, akvaryumlarda sıklıkla tercih edilen Sagittaria subulata'nın akvaryum ortamında kontrollü olarak büyüme ve gelişmesi araştırılmıştır. Farklı gübre gruplarının potansiyelini ölçmek için sabit laboratuvar koşullarında, yaprak genişliği, kök uzunluğu, boy gelişimi, birey sayısı artışları ve yaş ağırlığına bağlı büyüme hızları ve gelişimleri gözlemlenmiştir. Çalışma sonuçları göstermiştir ki inek, solucan ve tavuk gübreleriyle zenginleştirilen taban materyalinde, besin ilavesi yapılmayan kontrol grubuyla karşılaştırıldığında yaprak genişliği, kök uzunluğu, boy gelişimi ve birey sayısı artışına neden olmuştur. Birey sayısı yönünden en fazla artış inek gübresi grubunda olduğu bulunmuştur. Bu grupta başlangıçta 30 adet bitki ekilmiş iken çalışma sonunda 64±1 birey hasat edilmiştir.5 cm'den küçük filizler birey olarak sayılmamıştır. Diğer gübre gruplarında ve kontrol grubunda yeni bireyler oluşmasına rağmen boyutları 5 cm'den küçük olduğu için değerlendirmeye alınmamıştır. İnek gübresi grubu ile diğer gruplar arasında istatistiksel yönden farklılık belirlenmiştir (P0,05). En yüksek yaş ağırlık artış miktarını sırasıyla inek gübresi grubu 0,82±0,35 g, solucan gübresi grubu %0,46±0,11 g, tavuk gübresi grubu 0,34±0,14 g ve kontrol grubu 0,26±0,14 g. izlenmiştir. İnek gübresi grubu ile kontrol grubu arasında Ortalama yaş ağırlık artış miktarlarının istatistiksel yönden birbirlerinden farklı oldukları tespit edilmiştir (P0,05) kontrol grubu ile gübre ilaveli gruplar karşılaştırıldığında istatistiksel yönden anlamlı bir farklılık belirlenmiştir (P0,05). Yaprak genişliği en yüksek inek gübresi grubunda 0,57±0,23 cm, sırasıyla tavuk gübresi grubunda 0,33±0,19 cm, solucan gübresi grubunda 0,31±0,21 cm, kontrol gübresi grubunda 0,06±0,21 cm olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, has been investigated controlled growth and development of sagittaria subulata which is one of the most preferred plants in commercially important vegetated aquariums in aquarium environment. In order to measure the potential of different fertilizer groups, growth and development rates due to leaf width, root length, height development, number of individuals and age weight were observed in fixed laboratory conditions. The results of the study showed that in the base material enriched with cow, worm and chicken fertilizers, leaf width, root length, height development and number of individuals cause to increase compared to the control group without food addition. The highest increase in the number of individuals was found in the cow fertilizer group. In this group, 30 plants were initially planted in the beginning and 64 ± 1 individuals were harvested at the end of the study. Sprouts smaller than 5 cm were not counted as individuals. Although new individuals were formed in other fertilizer groups and control groups, they were not taken into consideration because they were smaller than 5 cm. There was a statistically significant difference between cow fertilizer group and other groups (P0,05). The highest age weight gain was respectively 0,82±0,35 grams, worm fertilizer group, 0,46±0,11 grams, chicken fertilizer group was 0,34±0,14 grams and control group was 0,26±0,14 grams. It was noted that the mean age weight increase between the cow fertilizer group and the control group was statistically different from each other. (P0,05). When the control group and fertilizer supplement groups were compared, a statistically significant difference was noted.