Ortaöğretim okullarında yangın güvenliği ve farkındalığın irdelenmesi
Examination of fire safety and awareness in secondary schools
  1. Tez No: 558139
  2. Yazar: HATİCE SOYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yangın Güvenliği ve Yanma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Binalarda meydana gelen yangınlar sonucu birçok insan hayatını kaybetmekte veya ciddi olarak yaralanmaktadır. Bu ölümlerin veya yaralanmaların büyük bölümü yoğun duman ve tehlikeli gazlardan kaynaklanmaktadır. Yangınlar, bunun yanında mülkiyete hasardan, iş kaybına büyük ekonomik zararlara sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada Sakarya ili Sapanca ilçesi Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin öğretmenleri, öğrencileri ve görevlileri arasında bir anket çalışması yapılarak yangın güvenliği farkındalığı ölçülmüş, risk analizi ve anketler sonucunda alınması gereken tedbirler sorgulanmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of fires in buildings, many people die or seriously get injured. Most of these deaths or injuries are caused by dense smoke and dangerous gases. Fires also cause damage to property, loss of work, and major economic losses. In this study, a survey was carried out with the teachers, students and officials of Lokman Hekim Anatolian High School in Sakarya province, and fire safety awareness was measured, risk analysis and measures to be taken as a result of the surveys were questioned and proposals were presented.