Dialdehit selüloz türevleri-polilaktik asit-polietilen glikol blendlerinin hazırlanması ve termal özelliklerinin incelenmesi
Dialdehyde cellulose derivatives-investigation of thermal properties and preparation of poly(lactic acid)/polyethylene glycol blends
- Tez No: 558138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ŞİRİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRİYE AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Biyokompozitler, günümüzün en çok tercih edilen malzeme çeşitlerinden biridir. Farklı tür biyobozunur malzemelerin bir araya getirilerek elde edilmesi ile oluşan biyokompozit malzemeler özellikle cerrahi alanda sıkça kullanılmaktadır. Biyobozunur polimerlerden elde edilen biyokompozitler, vücuda yerleştirildikten sonra zaman içerisinde vücutta herhangi bir yapay kalıntı bırakmamaktadır. Bu sebeple, cerrahi uygulamalarda biyokompozit polimerler kullanılır ve ikinci bir operasyona gerek kalmadan vücuttan kompozit malzemenin uzaklaştırılması sağlanmış olur. Bu çalışmada, doğada en fazla bulunan yenilenebilir biyopolimerlerden biri olan selülozdan yola çıkılarak elde edilen 2,3-dialdehit selülozun poli(laktik) asit ve polietilen glikol ile DMF çözücü ortamında blendleşmesi sağlanarak üstün özelliklere sahip biyouyumlu kompozit malzeme elde edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen biyokompozitler, kızılötesi spektrozkopi tekniği ve termal analiz teknikleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biocomposites are among the most preferred material. The biocomposite materials which are made by combining different types of biodegradable materials are used especially in survey. The biocomposites which are obtained from biodegradable polymers do not leave any artificial residues after being placed in the body. Due to this feature surgeons favor to use the biocomposite polymers. This study concerns about obtaining a biocompolible material with superior properties starting from the naturally found cellulose. This is achieved by first obtaining 2,3-dialdehyde cellulose from the aforementioned natural cellulose, and then modifying it with poly(lactic) acid and polyethylene glycol in DMF. The obtained biocomposites were characterized by infrared spectroscopy technique and thermal analysis techniques.