Avrupa Birliği ülkelerinin dolaylı - dolaysız vergiler açısından değerlendirilmesi ve Türkiye karşılaştırması
Evaluation of the European Union and Turkey for in terms of direct taxes - indirect taxes
  1. Tez No: 558171
  2. Yazar: KÜBRA UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Devletler, kamu harcamalarını ve uygulayacakları politikaları finanse edebilmek için kanun yoluyla halktan vergi toplamaktadır. Bir devletin ülkesinde uyguladığı vergi politikası, o ülkenin ekonomik bağımsızlığının oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Avrupa Topluluğu'nda vergilendirme ve vergi politikaları konusunda ilk düzenlemeler Roma Antlaşması ile başlamıştır. Ancak Lizbon Antlaşması'nın yürürlüğe girmesiyle bu antlaşmanın adı değiştirilerek Avrupa Birliği'nin İşleyişine İlişkin Antlaşma olmuştur. Bu antlaşma ile birlikte vergilendirme konusunda yeni düzenlemelere yer verilmiştir. Bu düzenlemeler; Birliğe üye ülkelerin ekonomisini güçlendirilmesi, ticarette rekabetin artırılması, haksız rekabetin önlenmesi ve vergilerin yakınlaştırılması konusunda olmuştur. Avrupa Birliği'nde genel olarak dolaylı vergiler konusunda yakınlaştırma gerçekleştirilmiş olup dolaysız vergiler alanında da gerekli olduğu takdirde yakınlaştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada; Avrupa Birliği vergi sisteminde dolaylı-dolaysız vergilerin yapısı incelenmekte ve Türk vergi sistemi ile karşılaştırılmaktadır. Çalışmanın amacı; Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan vergi politikaları ile Türkiye'de uygulanan politikaları karşılaştırmak, güçlü ve zayıf yönleri değerlendirmek ve Türkiye'de dolaylı vergiler alanındaki aksaklıkları ortaya koymaktır. Çalışmada Avrupa Birliği ve Türkiye, gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi gelirleri açısından karşılaştırılmaktadır. Araştırmanın sonucunda, Avrupa Birliği ülkelerinde genel olarak dolaysız vergi gelirlerinin, dolaylı vergi gelirlerine göre daha yüksek olduğu, Türkiye'de ise tam tersi bir durumun var olduğu tespit edilmiştir. Türk vergi sisteminde dolaysız vergilerin daha önemli bir gelir kaynağı haline getirilmesi vergilemede adalet ve eşitlik ilkeleri açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
States collect taxes from the public through the law in order to finance public spending and policies to be implemented. The tax policy of a state in its country plays an important role in the economic independence of that countryThe first regulations on taxation and tax policies in the European Community have begun with the Treaty of Rome. However, with the entry into force of the Treaty of Lisbon, the name of this treaty was changed and the Treaty on the Functioning of the European Union was adopted. Together with this treaty, new regulations on taxation are included. These regulations; It has been about strengthening the economy of the member countries, increasing competition in trade, preventing unfair competition and bringing taxes closer. In the European Union, zooming in on indirect taxes is generally carried out and if necessary in the field of direct taxes, they are brought closer. In this study; The structure of indirect-direct taxes in the European Union tax system is examined and compared with the Turkish tax system. Purpose of the study; To compare policies and tax policies implemented in Turkey applicable in the European Union countries, it is to assess strengths and weaknesses and reveals shortcomings in the area of indirect taxes in Turkey. In this study, the European Union and Turkey, income tax, corporation tax, are compared in terms of value added tax and excise tax revenues. In the survey, the overall direct tax revenues in European Union countries, which is higher than the indirect tax revenues, while Turkey has been determined that there is an opposite situation. In the Turkish tax system, direct taxes are a more important source of income and are important in terms of fairness and equality principles in taxation.