Türk vergi sistemi ve Avrupa Birliği vergi sistemi karşılaştırması
Turkish tax system and European Union tax system comparison
- Tez No: 518438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLKÜF AYRANGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Vergi gelirleri ülkeler için önemli bir gelir kaynağıdır. Verginin nasıl alınacağı, vergide hangi oranların kullanılacağı, uluslararası piyasada hala önemini korumaktadır. Maliye politikası açısından önemini koruyan vergi aynı zamanda Türkiye'nin AB sürecinde de önemli gündem maddelerinden biridir. Dönemler itibariyle uygulanan vergi oranları karşılaştırılarak, vergi uyumlaştırması konusuna vurgu yapılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de ve AB'ye üye ülkelerin vergi yükleri incelenmiştir. Ülkeler bazında dolaylı ve dolaysız vergiler incelenerek Türkiye'nin ve diğer birlik ülkelerinin durumu objektif bir şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca AB üyelik sürecinde Türkiye'nin vergi konusunda uygulaması gereken politikalara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax revenues are important sources of income for countries. How to levy taxes and which rates are to be used in taxes maintain its importance for international markets. The tax which maintains its importance ın terms of Fiscal Policy, ıt is one of the most important agenda items in European Union process of Turkey as well. Comparing tax rates which are applied as of periods, the issue of tax harmonization is emphasized. In this study, the tax burdens of Turkey and European Union member countries are researched. Analyzing direct and indirect taxes on the basis of countries, the situation of Turkey and European Union member countries is aimed to be showed detachedly. By the way, ıt is also stated Turkey's tax policies which are necessary to be applied ın EU membership process.