Kütahya Evliya Çelebi yerleşkesine gelen toplu taşıma araçlarının hizmet düzeylerinin irdelenmesi
Examination of service levels of public transportation vehicles coming to Kütahya Evliya Çelebi campus
  1. Tez No: 558170
  2. Yazar: MELİKE BETÜL GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT YALINIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gelişen ülke ekonomisi ve alım gücünün artmasıyla özel otomobil sahipliliği de artmış bu da kent merkezlerinde ciddi trafik tıkanıklığına gürültü ve çevre kirliliğine sebep olmuştur. Yapılan ulaşım planlamaları sonucunda birçok ülkede trafik yoğunluğuna çözüm yolu olarak toplumun, toplu taşımaya yönlendirilmesi gerektiği bu alanda iyileştirmeler ve düzenlemeler yapılması gerektiği sonucu çıkartılmıştır. Toplu taşıma da düzenleme ve gelişme kat edilmesi amacıyla ilk önce eksikler ve yanlış olan uygulamalar belirlenmeli bunun içinde bu alanda ölçümler yapılmalıdır. Yapılan çalışma da ilk olarak müşteri memnuniyeti üzerinde durulmuş bu alanda toplu taşıma kullanıcılarına anket uygulaması yapılmıştır. Devamında uzman denetçi tarafından toplu taşıma kriterleri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar TCRP 100, TCRP 165, EN 13816, TS-EN 15140 standartlarına göre değerlendirilmiştir. Bu çalışma da Kütahya ili Evliya Çelebi Yerleşkesi' ne gelen otobüsler incelenmiştir. Bu kapsamda Kütahya toplu taşıma sistemlerinin hizmet kalitesi belirlenerek toplu taşımanın geliştirilmesi amacıyla örnek bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in the purchasing economy and the developing countries, private car ownership has increased and this has caused noise and environmental pollution to serious traffic congestion in urban centers. As a result of transportation planning, it has been concluded that improvements and arrangements should be made in this area where society should be directed to public transportation as a solution to the traffic density in many countries. In order to increase the regulation and development of public transportation, firstly deficiencies and wrong applications should be determined and measurements should be made in this area. In this study, firstly customer satisfaction was emphasized and a survey was applied to public transportation users in this area. Subsequently, the public transport criteria were analyzed by the expert auditor. The results were evaluated according to TCRP 100, TCRP 165, EN 13816, TS-EN 15140 standards. In this study, buses from Evliya Celebi Campus of Kütahya province were investigated. In this context, the service quality of the public transportation systems of Kütahya was determined and a sample study was conducted in order to improve the public transportation.