On the approaches of the transformation of the conflicts: A theoritical framework
Çatışma dönüştürme yaklaşımları üzerine: Teorik bir çerçeve
  1. Tez No: 558181
  2. Yazar: KAMURAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesini müteakip, çeşitli sebeplerle ortaya çıkan çatışmaların sayısında yaşanan çarpıcı artış, hem devlet adamlarının hem de bu alanda çalışan akademisyenlerin bu tür çatışmaları önleme, kontrol etme ve sonunda kalıcı bir barışa dönüştürecek yöntemler ve yaklaşımlar geliştirme çalışmalarını hızlandırmıştır. Bu çabalar, çatışmaların nedenleri, dinamikleri ve evreleri hakkında daha geniş bir bilgi oluşmasına yardımcı olmanın yanı sıra, bir çatışmanın her bir aşaması için çatışmanın dinamiklerine uygun yöntemlerin uygulanması gerekti anlayışının gelişmesine yardımcı olmuştur. Etkili bir çatışma yönetimi ve analiz mekanizması geliştirmenin ön koşulu, çatışmanın sebeplerine ve temellerine yönelik derin bir anlayış ve buna uygun yöntemler geliştirmektir. Aksi takdirde, çatışmayı yanlış anlamak ve yanlış nedenlerle ilişkilendirmek, çatışmanın çözümünü kolaylaştırmak bir yana, çatışmanın gerilim seviyesinden bir şiddet sarmalı seviyesine geçmesi gibi bir olumsuz etki yaratma riski taşımaktadır. Bu nedenle, bu tezin amacı, çatışma dönüştürme yaklaşımlarına yönelik çeşitli yöntemleri teorik olarak detaylandırmak ve bu yöntemlerin çatışmaları dönüştürmede ne ölçüde ve hangi koşullarda etkili olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
With the end of the Cold War, a dramatic increase in the number of conflicts that have erupted for various reasons has prompted both statesmen and academics to develop methods and approaches to prevent, control and eventually transform such conflicts into a lasting peace. These quests have helped to create a wider knowledge about the causes, dynamics and phases of the conflicts, as well as paved way for an understanding that appropriate methods must be applied for each phase of a conflict according to its dynamics. The development of effective conflict management and analysis mechanisms requires a deep understanding of the causes and characteristic of a conflict and the application of appropriate methods to those causes. Otherwise, misreading the conflict and linking it to the wrong causes can have a great influence on the transition of the conflict from a level of non-conformity to a level of violence. Therefore, the aim of this thesis is to elaborate the various approaches to conflict transformation and examine that to what extent and in which conditions these methods are effective in transforming the conflicts.