Y kuşağı içinde yer alan akademisyenlerin kariyer performanslarını etkileyen faktörler üzerine bir çalışma
A study on the factors affecting career performances of generation Y academics
- Tez No: 420980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüz çalışma hayatı koşulları, çalışılan alan, meslek dalı, içinde bulunulan toplumun kültürel yapısı ve kurumsal kültürün taşıdığı özellikler bakımından farklılıklar arz etmektedir. Bu farklılıkların bir araya gelmesi ile birlikte bir değişim ve dönüşüm süreci içerisinde olunduğu gerçeği yadsınılamamaktadır. Bahsi geçen dönüşümün en önemli yansımalarından biri ise kariyer planlama olgusu üzerinde işlemektedir. Özellikle iş hayatı içerisinde yeni olan Y Kuşağı bireylerinin, kariyer planlama süreci içerisindeki yaklaşım ve algıları, kendi nesil ve dönem özelliklerine göre değişiklik göstererek, çalışma ortamında bir takım çatışmaları beraberinde getirebilmektedir. Bu çalışmada akademisyen olarak çalışmakta olan Y Kuşağı bireylerinin, içerisinde bulundukları mevcut içsel ve dışsal koşullar incelenerek, bireysel kariyer planları konusundaki ilerleme süreçlerinin olasılığı ve olması gerekliliğinin tespiti sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The working conditions today are different than the past, in terms of the fields of work and profession, societal culture, and cultural characteristics of the organizations. With these differences combined, one cannot deny that we are passing through a process of change and transformation. One of the most important reflections of the previously mentioned change and transformation process is on career planning phenomenon. In particular, the approaches and perceptions of Generation Y regarding the career planning process reflect some changes due to their generational characteristics and create some conflicts in their work environment. This study examines the internal and external conditions in which the academicians of generation Y operate and try to determine the possibility as well as the necessity of the progress in their individual career plans.