Work stress and coping with work stress: A study on tourist guides
İş stresi ve iş stresiyle başetme: Turist rehberleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 558180
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki ülkesel ve bölgesel, eylemli turist rehberlerinin algıladıkları iş stresi faktörlerini ve uyguladıkları başetme yöntemlerini belirlemeyi amaçlamıştır. Bununla birlikte, bireysel farklılıkların ve iş yapısının, algılanan iş stresi faktörlerini ve seçilen başetme yöntemlerini etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Toplamda 395 turist rehberi araştırmaya dahil edilip iş stresi kaynakları ve başetme yöntemlerini değerlendiren anket formunu doldurmaları istenmiştir. Verilerin değerlendirilmesi noktasında faktör analizi uygulanıp 35 iş stresi belirleyici ifade 6, 17 başetme yöntemi ifadesi 5 ana başlık altında toplanmıştır. Hem bireysel farklılıklar hemde iş yapısı ile ilgili farklılıkları belirlemek adına bağımsız örneklem t-testi, tek yön ANOVA testleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, algılanan iş stresi kaynaklarının, seçilen baş etme yöntemleri üzerinde çok zayıf etkisi olduğu görülmüştür. İş stresi kaynaklarının arasında en önemlisi yasa ve örgüt ile ilgili gerginlikler (düşük taban ücret/maaş, kaçak rehberlik faaliyeti, tur planlamasında görüşün dikkate alınmaması) olarak belirlenmiştir. Bu durumu, operasyonel, ruhsal ve sosyal, sektörel, meslekle ilgili gerginlikler takip etmektedir. İşin doğası ile ilgili gerginlikler, beklenmedik bir şekilde sıralamanın en sonunda yer almıştır. Turist rehberlerinin, iş stresi ile başetmede kullandıkları temel ve birinci yöntem problem çözme odaklı başetme yöntemidir. Algılanan iş stresi cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi, yaş, meslekte çalışma süresi ve yönetilen tur türüne göre farklılık göstermiştir. Son olarak, başetme yöntemlerinin de cinsiyet, lisans türü, yönetilen tur türüne göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify perceived work stress factors and the coping methods employed to reduce work stress among active nationally and regionally licensed tourist guides in Turkey. It additionally aimed to examine if individual differences and work characteristics affect perception of work stress sources and employement of work stress coping methods. A total of 395 tourist guides participated in to reseach and they were asked to fill a questionnaire evaluating work stress sources and work stress coping. Factor analysis was used to reduce 35 work stress indicator items to 6 main underlying factors and 17 work stress coping items to 5 main underlying factors. Independent sample t-test and one-way ANOVA test were employed to compare mean differences in terms of both individual and work characteristics. As the result of study perceived work stress sources have a very weak impact on choice of work stress coping methods. It was determined that the most important factor in perceived work stressors is legal and organizational strain (low base remuneration/salary, unlicenced tourist guides, lack of participation in decision). It is followed by operational, psychological and social, sectoral, and occupational strains. Strains result from the nature of the work took its place at the end of the ranking unexpectedly. Problem-focused coping was the main and primary method employed by tourist guides to reduce work stress. Perceived work stress is influenced by gender, marital status, education level, age, professional experience and managed tour type. Finally, it was determined that coping methods are influenced by gender, license type, and the type of tour managed.