Hydatid cyst of liver analysis of 52 cases
Karaciğer kist hidatiği 52 olgunun analizi
  1. Tez No: 558193
  2. Yazar: İLHAN BALİ
  3. Danışmanlar: DR. SAFA ÖNEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Sağlık Bakanlığı Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 2002-2007 yılları arasında ameliyat edilen 52 karaciğer kist hidatik hastası retrospektif olarak analiz edildi. Geliş şikayetleri, preoperatif bulguları, yapılan görüntüleme yöntemleri, yapılan ameliyat çeşitleri, ameliyat yöntemleri arasındaki farklılıklar, postoperatif komplikasyonlar, hastanede kalış süresi ve dren kalış süreleri değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 41.4, hastaların %61.5'i kadın ve % 38.5'i erkektir. Hastalığın daha çok karaciğer sağ lob'da yerleştiği (%65.4) ve en sık şikayetin karnın sağ üst kadran ağrısı (%59.6) olduğu ve %3.8 hastanın hiçbir şikayeti olmadığı görüldü. Tanı aracı olarak tüm hastalara abdominal USG ve abdominal BT yapıldı. Patolojik tanı göz önüne alındığında bütün hastalara preoperatif olarak doğru tanı konulduğu görüldü. 52 karaciğer kist hidatik hastasında toplam 83 adet kist vardı. 40 hastada tek kist, geri kalan 12 hastada toplam 43 adet kist mevcuttu. Ameliyat yöntemleri olarak; bir kiste marsupializasyon (%1.9) , 21 kiste parsiyel kistektomi + omentoplasti (%25.2), 22 kiste parsiyel kistektomi + kapitonaj (%26.4), 5 kiste parsiyel kistektomi + intraflesiyon (%6), 11 kiste kistotomi + omentoplasti (%13.2), 1 kiste kistojejunostomi (%1.2) , bir hastaya karaciğer segmenter rezeksiyonu (%1.2) , 7 kiste total kistektomi (%8.4) ve 14 kiste de unroofing (%16.8) ( periton içine drenaj ) ameliyatı yapılmıştır. Hastalara ek ameliyat olarak; 6 hastaya kolesistektomi, 3 hastaya kolesistektomi + koledokotomi + t-tüp drenajı, 1 hastaya splenektomi, 1 hastaya sağ inguinal herni onarımı ve bir hastaya da distal subtotal gastrektomi ameliyatı yapılmıştır. Ortalama hastanede kalış süresi 17.3 gün ve hastalarda kist kavitesindeki dren kalış süresi ortalama 19.5 gündür. Bir hastada postoperatif safra fistülü gelişti; ERCP ile sfinkterotomi yapıldı ve iyileştiği görüldü. 7 hastada kist içi apseleşme ve yara yeri enfeksiyonu görüldü. Konservatif cerrahi girişimler; kapitonaj, intrafleksiyon ve omentoplasti: radikal cerrahi tedavinin uygulanamadığı bütün vakalarda kistin özelliğine göre bu üç metod, kist karaciğerin hangi lokalizasyonunda olursa olsun uygulanabileceği, düşük morbidite ve mortalite oranları, hastanede kısa kalış süreleri ve postoperatif komplikasyonların az olması nedeniyle bütün hidatik kistlerde ve tüm cerrahi birimlerde rahat uygulanabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fifty two patients, with hydatid cyst of the liver, were operated at the general surgery department Adana Numune Training and Research Hospital between years 2000 and 2007 were analyzed retrospectively. Their complaints on admission, preoperative findings, imaging studies, type of surgeries, differences between applied surgical procedures, postoperative complications, duration of staying in the hospital and duration of drainage were evaluated. The mean age of the patients was 41.4 years, 61,5% of them were female while 38,5% were male. Disease was most commonly located in the right lobe of the liver (59.6%) and the most common complaint was pain in the right upper abdominal quadrant, while 3,8% of the patients had no complaint. Abdominal USG and CT were used as diagnostic tools in all patients. We saw that all patients were diagnosed accurately in preoperative period when the pathologic diagnoses were taken into consideration. There was 83 cystic formation in 52 liver cyst hydatid patients.Among these patients there were single cyst in 40 patients and others totally have 43 patients in patients.The surgical methods applied to the patients include; marcupialisation in 1 (1.2%), partial cystectomy + ometoplasty in 21 (25.2%), partial cystectomy + capitonage in 22 (26.4%), partial cystectomy + intraflexion in 5 (6%), cystotomy + ometoplasty in 11 (13.2%), cystojejunostomy in 1 (1.2%) ,segmenter liver resection in 1 ( 1.2%) , total cystectomy in 7 (8.4%) and unroofing (open out in to the periton) in 14 (16.8%) to the cyst of patients. Cholecystectomy, cholecystectomy + choledocotomy + t-tube drainage, splenectomy, right inguinal hernia repairment and distal subtotal gastrectomy were applied as concomitant surgical procedures in 6, 3, 1, 1 and 1 patients, respectively. Mean duration of staying in hospital and cystic cavitation drainning were 17.3 and 19.5 days, respectively. In only one patient a postoperative bile fistula developed and it was successfully treated by ERCP sphincterotomy method. We detected intracystic abscess formation and wound infection in 7 patients. Regardless of the localization of the cyst in the liver, conservative surgical interventions such as capitonage, intraflexion and omentoplasty can be applied in all patients in whom radical surgical procedures can not be applied and we saw that these can be easily done in all surgical settings and hydatid cysts because of their low morbidity and mortality rates and lower hospital stay durations and postoperative complication rates, as well.