The effect of positive customer experiences created by experiential marketing tools and messages on customer loyalty
Deneyimsel pazarlama araç ve mesajları ile yaratılan olumlu müşteri deneyimlerinin müşteri sadakati üzerine etkisi
  1. Tez No: 558209
  2. Yazar: OĞUZHAN HERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ekonomi, tarihsel serüveni içerisinde, meta ekonomisinden deneyim ekonomisine doğru bir evrimleşme süreci geçirmiştir. Bu evrim süreci, teknolojideki, üretim süreçlerindeki ve rekabet araçlarındaki gelişmelerle eş zamanlı olarak gerçekleşmiştir. Meta veya mal ve hizmet ekonomisindeki standartlaştırılmış ürün ve hizmetler, deneyim ekonomisinde yerini özelleştirilmiş ve farklılaştırılmış ürün ve hizmetlere bırakmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak, pazarlamanın odak noktası, ürün ve hizmetlerin işlevsel özelliklerinden eşsiz ve unutulmaz müşteri deneyimleri yaşatmaya dönüşmüştür. Ekonomideki evrim süreci, aynı zamanda, pazarlama disiplinini, kavram ve araçlarını gözden geçirmek, yeniden tanımlamak ve yeniden düzenlemek zorunda bırakmıştır. Buna uygun olarak, işletmelerin, yoğun rekabetin var olduğu bir pazarda pazarlama stratejilerini yeniden gözden geçirmeleri zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca, değişen pazar dinamikleri, işletmelerin müşteriye sunacakları ürün ve hizmetlerin içeriğini yeniden tanımlamasını ve pazarlama araçlarını değişen ve gelişen pazarlama stratejilerine uygun olarak yeniden şekillendirmesini zorunlu kılmıştır. İşletmelerin bu gelişmelere verdiği en önemli tepki, müşteri deneyimi kavramını pazarlama stratejilerinin odak noktasına yerleştirmek olmuştur. Geçtiğimiz son yirmi yılda, işletmeler ürün ve hizmet farklılaştırma ve kişiselleştirme faaliyetleri için deneyimsel pazarlama araç ve politikalarına başvurmaya başlamışlardır. Deneyimsel pazarlama araçlarını kullanarak benzersiz ve unutulmaz müşteri deneyimleri meydana getirmeyi, böylece ürün ve hizmetlerine sadık müşteriler yaratarak yoğun rekabetin olduğu pazarda hayatta kalmayı amaçlamaktadırlar. Ancak, bu konuda literatürde az sayıda araştırma bulunduğundan, deneyimsel pazarlama araçlarının müşteri sadakatini sağlama konusundaki etkinliği hakkında çok az şey bilmekteyiz. Bu anlamda, bu çalışmanın temel amacı, deneyimsel pazarlama araçları ve mesajları ile yaratılan olumlu müşteri deneyimlerinin müşteri sadakati üzerinde önemli bir etki yaratıp yaratmadığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The economy has evolved from commodity to experience economy eventually in its historical adventure. This evolution process happened synchronically with the developments in technology, production process, and the tools of competition. Standardized products and services in goods and service economy have given their place to customized and highly differentiated products and services in the experience economy. In line with these changes, the focus of marketing has turned from the functional features of products and services to unique and unforgettable customer experiences. The evolution process in the economy has also forced the marketing to revise, redefine and reformulate concepts and tools. It became compulsory for businesses to reconsider their marketing strategies in an intensely competitive market. Businesses also had to redefine products and services and rearrange marketing tools adapted to new marketing strategies. The most important reaction by businesses was to place the concept of customer experience at the focal point of their marketing strategies. In the last decades, they have started using experiential marketing tools and policies for product differentiation and customization efforts. They aimed to create unique and unforgettable customer experiences through the use of experiential marketing tools, thereby creating loyal customers and keeping themselves alive in a highly competitive marketplace. However, because there are a few numbers of researches in the literature, we know little about those efforts for maintaining customer loyalty. In this sense, the fundamental aim of this study is to reveal whether positive customer experiences created by experiential marketing tools and messages create a significant effect on customer loyalty or not.