Yara örtüsü olarak hazırlanan pektin esaslı ilaç dağıtım sistemlerine metal organik kafes yapıların (MOF) katkısı
Contribution of metal organic frameworks (MOFS) on pectin-based drug delivery systems prepared as wound dressing
  1. Tez No: 558224
  2. Yazar: GAMZE BAĞIMSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SENİHA GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Meyve suyu yan sanayinin atık ürünü olan pektin, insan vücudundaki hücreler arası matrisin ana bileşenlerine yapısal benzerliği bulunan anyonik ve doğal bir polisakkarittir. Toksik değildir, biyouyumludur ve düşük üretim maliyetine sahiptir. Ayrıca antioksidan, antitümör ve anti-enflamatuar özelliklerine sahiptir. Koordinasyon polimerleri olarak bilinen metal organik kafes yapılar (MOF), yüksek ilaç yükleme kapasiteli ve biyouyumlu hibrit malzemelerdir. MOF içeren pektin filmlerin ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanılmaları son yıllarda ilgi çeken bir araştırma konusudur. Bu çalışmada, ilaç yüklü MOF içeren pektin filmler hazırlanmıştır. Metal organik kafes yapısı olarak MIL-101(Fe), ilaç taşıyıcı sistem olarak ve pektinin daha iyi mekanik özellik kazanmasını sağlamak için kullanılmıştır. Filmler farklı pH, farklı ilaç ve MIL-101(Fe) miktarlarında sentezlenmiştir. Filmler tek yöntemle sentezlendi.Diğeri karşılaştırma örneği olarak hazırlandı. Sistemimizde ilaç olarak lokal antezik bir ilaç olan prokain kullanılmıştır. Sisteme ilaç yükleme ve ilaç salım çalışmalarında UV-Vis spektrofotometre kullanılmıştır. Sisteme MOF ve ilacın başarılı bir şekilde eklendiğini incelemek için Fourier dönüşümlü kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi kullanılmıştır. Polimerlerin ısıl karakterizasyonu, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) kullanılarak azot atmosferinde incelenmiş ve camsı geçiş sıcaklığı (Tg) ve erime sıcaklığı (Tm) belirlenmiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak kurutulmuş filmlerin morfolojisi incelenmiştir. Polimerlerin viskoelastik özelliklerinin belirlenmesi için reolojik analiz yapılmıştır. Filmlerin hidrofilik-hidrofobik karakterleri temas açı ölçer ile belirlenmiştir. Esneklik, birim alan başına ortalama kütle (g m-2), filmin kalınlığı (mm), sıvı taşıma kapasitesi, dehidrasyon hızı, dispersiyon özelliği ve çözelti pH'ına etkisi gibi çeşitli yara örtüsü özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen verilere göre, ilaç yüklü MOF partikülleri pektin içerisine başarıyla dağıtıldığı sonucuna varılmıştır. Hidrojel filmlerin ani ilaç salımı yapmadığı ve kontrollü ilaç salımına uygun davrandığı belirlenmiştir. Sentezlenen filmler arasında pH 5.8'de 30mg ilaç yüklenmiş 30 mg MOF partikülü içeren filmlerin, en iyi ilaç salımı davranışı gösterdiği belirlenmiş, yara örtüsü olarak kullanım için gerekli olan mekanik özelliklere sahip olması nedeniyle ve hücre canlılığı üzerindeki olumlu etkileri göz önüne alındığında yara örtüsü olarak kullanabileceğine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The wound dressing material supplies pain relief, exudate absorption, infection and protection against contamination of contaminants, non-toxic, gas permeability, moisture, optimum pH and temperature environment. The natural polymers used as a drug carrier have many advantages, including good biocompatibility, non-toxicity and adjustable controlled drug release properties.Pectin is an important polysaccharide commonly worked on as a drug delivery matrix. Pectin consists of three polysaccharide regions, Homogalacturonan (HGA), Ramnogalacturonan-I (RG-I) and Ramnogalacturonan-II (RG-II).HGA is a linear homopolymer of α-(1 → 4) bound D-galacturonic acid. Pectin is an eco-friendly raw material, mainly derived from by-products of the juice and cider industry. According to the degree of esterification (DE), which is the percentage of the esterified carboxyl groups, the pectins are divided into two classes.High methoxyl (HM) pectins (with DE>50%) necessitate relatively high soluble solids concentration and low pH for gel formation. Low methoxy (LM) pectins (with DE