Fuzzy based integrated risk prioritization and action selection under constraints: An application study
Bulanık tabanlı entegre risk önceliklendirme ve kısıtlar altında aksiyon seçimi: Bir uygulama çalışması
- Tez No: 740351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OTURAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Risk analizleri sadece iş sağlığı ve güvenliği alanında düşünülmemelidir. Risk analizleri, şirketlerin süreçlerini iyileştirmede de etkin bir şekilde kullanılabilir. Yapılacak uygun değerlendirmeler ile beraber şirketler süreçlerini ve ürünlerini daha kaliteli hale getirebilir, maliyetler azaltılabilir ve oluşabilecek kazalar engellenebilir. Bunun için objektif bir risk analizi çalışması sonucu önleyici aksiyonlar belirlenmeli ve şirket çıkarları göz önünde bulundurularak aksiyonlar arasından seçim yapılıp uygulanmalıdır. Bu çalışmada orta ölçekli bir şirketin süreçlerini kapsayan bir risk analiz çalışması ve risk analizi sonucu yüksek skorlu tehlikeler için aksiyon seçimini de içeren entegre bir risk değerlendirmesi sunulmuştur. Şirket süreçlerinde belirlenen tehlikeler Failure Mode and Effect Analysis (FMEA) ve Analytic Hierarchy Process (AHP) kullanılarak değerlendirilmiş ve entegre skorlar elde edilmiştir. Objektifliği artırabilmek ve belirslizlikleri ortadan kaldırabilmek adına bu yöntemler bulanık mantık ile entegre edilerek tehlikeler tekrar değerlendirilmiştir. Bulanık mantık entegrasyonu sonucu elde edilen entegre skorlar üzerinden yüksek skorlu tehlikeler için önleyici aksiyon planlaması yapılmıştır. Akisyonlar arasından hangilerinin uygulanacağını optimum şekilde belirlemek, şirketin kısıtlı kaynaklarını etkili bir şekilde kullanmak açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden 0-1 tamsayılı programlama kullanılarak aksiyon seçimi için matematiksel model oluşturulmuştur. Matematiksel model LINGO 19.0 programı kullanılarak çözülmüştür. Son olarak duyarlılık analizi gerçekleştirilmiş ve modelin sınırları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk analyzes should not be considered only in the field of occupational health and safety. Risk analyzes can also be used effectively to improve the processes of companies. With appropriate evaluations, companies can improve their processes and products, reduce costs and prevent possible accidents. Hence, preventive actions should be determined as a result of an objective risk analysis study. Actions should be chosen and implemented by taking into account the company's interests. In this study, a risk analysis study covering the processes of a medium-sized production company and an integrated risk assessment including action selection for high-score hazards as a result of risk analysis are presented. Hazards identified in company processes were evaluated using Failure Mode and Effect Analysis (FMEA) and Analytic Hierarchy Process (AHP), and integrated scores were obtained. In order to increase objectivity and remove the uncertainties, these methods were evaluated with fuzzy logic and the hazards were re-evaluated. Preventive action planning was performed for high-score hazards based on the integrated scores obtained as a result of fuzzy logic integration. Determining which of the actions will be implemented optimally is very important in terms of using the limited resources of the company effectively. Therefore, a mathematical model was created for action selection by using binary programming. The mathematical model was solved using the LINGO 19.0 program. Finally, sensitivity analysis was performed and the limits of the model were determined.