Organik ve inorganik malzemeler içeren elektriksel iletken polimerik hibrit kompozitlerin üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of electrical conductive polymeric hybrid composites containing organic and inorganic material
- Tez No: 558249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLAY SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gelişmiş kompozit malzemeler her geçen gün üretim sektöründe kendine daha çok yer bulmaktadır. Havacılık, otomotiv, taşımacılık ve spor ürünleri de dâhil olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Ticari pazarda kullanım arttıkça, ihtiyacı karşılamakta sıkıntısı çekilen malzemelerin üretilmesi ya da yeni malzemelerin üretilerek yeni ihtiyaç tiplerinin geliştirilmesi ya da yönlendirilmesine olanak veren polimer endüstrisi, teknoloji ve endüstrinin hemen hemen her alanına malzeme sağlamaktadır. Geçtiğimiz son 10 yıl da elektronik teknolojisinde gereksinim duyulan malzemeler haline gelen kompozit malzemelerin kullanımı artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, inorganik dolgu malzemesi olarak mika (M) ve organik dolgu malzemesi olarak karbon nano tüp (CNT) kullanılarak termoplastik matris malzemesi polipropilen'in (PP) mekanik ve iletkenlik özelliği üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Hibrit kompozit malzemeler üretilmeden önce, öncelikle polipropilen (PP) ve mika (M) ile M-PP kompozitler üretilip, en iyi mekanik özelliklere sahip olan kompozit seçilmiştir. Bu numuneler üretilirken polipropilen ( PP) içine %0, %10, %20 , %30 oranlarında mika (M) PP içerisine karıştırılarak ilk malzeme üretimi gerçekleştirilmiştir. Hibrit kompozit numuneler hazırlanırken, 20M-PP içerisine ağırlıkça %1, %3, %5, %7 oranlarında karbon nano tüp (CNT) eklenilmiştir. Üretilen kompozit malzemelerin mekanik özellikleri çekme ve eğilme testleri kullanılarak, viskoelastik özellikleri dinamik mekanik analizi (DMA), termal özellikleri diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve termogravimetrik (TGA) analizleri ile ve morfolojik yapıları taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advanced composite materials are becoming more and more involved in the production sector. They have a wide range of uses, including aerospace, automotive, transportation and sports. As usage increases in the commercial market, the polymer industry provides materials to almost every area of technology and industry, allowing the production of materials or new materials to be produced and the development or orientation of new types of needs. In the last 10 years, the use of composite materials has become the materials needed in electronic technology. The aim of this study is to investigate the effects of thermoplastic matrix material polypropylene (PP) on mechanical and conductivity properties by using mica (M) as an inorganic filling material and carbon nano tube (CNT) as an organic filling material. Before hybrid composite materials were produced, firstly polypropylene (PP) and Mica (M) and MPP composites were produced and composite with the best mechanical properties were chosen. These samples are produced into polypropylene ( PP) %0, %10, %20 , %30 the first material production was made by mixing MICA (m) PP in proportions. Hybrid composite samples are prepared, 20m-PP into weight %1, %3, %5 , %7 carbon nano tube (CNT) was added to the proportions. Mechanical properties of the composite materials produced using tensile and bending tests and viscoelastic properties by dynamic mechanical analysis (DMA), thermal properties by differential scanning calorimeter (DSC) and thermogravimetric (TGA) analyses and morphological structures by scanning electron microscopy (SEM) were investigated.