Doğrudan satış sektöründe veri madenciliği teknikleri ile müşteri kayıp analizi
Customer churn analysis with data mining techniques in direct sales sector
  1. Tez No: 558292
  2. Yazar: CEYHUN ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGE KİPMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, bir doğrudan satış firmasından temin edilen Temsilci verileri kullanılmıştır. Temin edilen veriler üzerinde veri madenciliği yöntemlerinden olan sınıflandırma algoritmaları ile müşteri kayıp analizi yapılmıştır. Analiz yapılırken Veri Madenciliği için Çapraz Endüstri Standard Süreç Modeli (CRISP) adımları takip edilmiş ve uygulanmıştır. Çalışmada sınıflandırma algoritmalarından karar ağaçları tercih edilmiş, C4.5 karar ağacı ve Gini karar ağacı algoritmaları kullanılmıştır. C4.5 karar ağacı ve Gini karar ağacı algoritması ile elde edilen modellerin performansları hold-out performans yöntemi ile ölçülmüş ve değerlendirilmiştir. Hold-out yöntemi ile veri seti sırasıyla eğitim ve test veri seti olmak üzere %90-%10, %80-%20, %70-%30, %60-%40 oranlarıyla ayrılmıştır. Yapılan analiz çalışmasında R programlama dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
All representative data is obtained from a direct sales company for this study. Customer loss has been calculated, by classification algorithms which are data mining methods, with the data provided. Cross Industry Standard Process Model (CRISP) steps is followed for the data mining while analyzing. Decision trees have been chosen from classification algorithms. In addition to this C4.5 decision tree and Gini decision tree algorithms were used in this study. The performance of the models obtained by C4.5 decision tree and Gini decision tree algorithms were measured and evaluated by hold-out performance method. The data set is separated with hold-out method by %90-%10, %80-%20, %70-%30, %60-%40 respectively. R programming language has been used for the analysis conducted.