Öğretmenlerin işle bütünleşme düzeyleri ile değişime dirençleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between teachers' work engagement and resistance to change
- Tez No: 558293
- Danışmanlar: DR. HASAN KAVGACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma ile okul öncesi ve ilköğretim öğretmenlerinin işle bütünleşme düzeyleri ile değişime dirençleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu araştırma ile örgütsel alan yazında yeni sayılan pozitif örgütsel davranış yaklaşımının değişime direnci açıklamadaki rolü ortaya konmuştur. Bu sayede alanyazına pozitif psikoloji açısından bir bakış kazandırılarak yeni araştırmalar için kapı açılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu ili ve ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda görev yapan okul öncesi, sınıf ve branş öğretmenleri oluşturmuştur. Çalışma okul öncesi ve ilköğretim öğretmenlerinin işle bütünleşme düzeylerinin değişime dirençleri ile ilişkisini incelemiştir. Bu doğrultuda nicel araştırma modeli içinde ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Ölçme araçları tek form halinde okullara bizzat araştırmacı tarafından dağıtılmış ve toplanmıştır. Araştırmaya veri toplama sürecinde katılımcılara ait demografik bilgileri edinmek amacıyla bir kişisel bilgiler formu ile bağımlı ve bağımsız değişkenlere yönelik verileri elde etmek için Utrecht İşle Bütünleşme Ölçeği ve Değişime Direnç ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçlarıyla elde edilen veriler üzerinden ele alınan amaçlar doğrultusunda t testi, ANOVA ve Regresyon analizi yapılmıştır. Bu analizler SPSS v.22 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre kadın ve erkek öğretmenler işleri ile benzer düzeyde bütünleşirken değişime farklı düzeylerde direnmektedirler. Sınıf öğretmenleri branş öğretmenlerine göre, 21 yıl ve üzeri mesleki kıdeme sahip öğretmenler 1-10 yıl ve 11-20 yıl arası mesleki kıdeme sahip öğretmenlere göre, yüksekokul mezunu öğretmenler lisans ve lisansüstü mezunu öğretmenlere göre daha fazla işleriyle bütünleşmektedirler. Aynı zamanda öğretmenlerin değişime karşı direnme tutumları görev, mesleki kıdem ve mezuniyete göre birbirlerine yakın düzeydedir. Değişime direnç ile işle bütünleşme çok zayıf düzeyde ters yönde anlamlı bir biçimde ilişkilidir ve işle bütünleşme düzeyi değişime direnç üzerinde anlamlı bir yordayıcıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the levels of work engagement of pre-school and primary school teachers and their resistance to change. In this study, the role of positive organizational behavior approach that is considered as new in the organizational literature is revealed. It was tried to open the door for new research by giving an overview of the literature in terms of positive psychology. The study group comprises teachers working in preschools, primary schools and secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the province and districts of Kastamonu. The study examined the relationship between the level of work engagement of preschool and elementary school teachers with resistance to change. In this respect, relational screening method was used in the quantitative research model. Each measurement tool was then distributed into a single form and collected by the researcher. To obtain the demographic information of participants in data collection process, Utrecht Work Engagement Scale and Resistance to Change Scale were used to obtain data related to dependent and independent variables with a personal information form. ANOVA, regression analyzes and t test were performed for the purposes of data collected through data collection tools. According to the results, female and male teachers resist at different levels against change while engaging at similar levels with their works. According to the teachers in the classroom, teachers who have 21 years or more of seniority, teachers who have vocational seniority between 1-10 years and 11-20 years, teachers who are graduated from high schools are more engaged with their works than teachers with bachelor's and master's degree. However, the attitudes of teachers to resist change are close to each other according to their duties, professional seniority and graduation status. Resistance to change and work engagement are significantly related in a very weak and inverse manner and are a significant predictor of the level of resistance to change.