Negatif ivmelenme bölgesi içeren doğrusal sürat antrenmanlarının bazı motor beceriler üzerine etkisi
Effects of speed trainings that including decelerition zone on some motor skills
- Tez No: 558310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE FİLİZ ÇAMLIGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç; Bu çalışmanın amacı negatif ivmelenme bölgesi içeren doğrusal sürat antrenmanlarının negatif ivmelenme, sürat, çeviklik, esneklik, dikey güç, dikey sıçrama, bacak kuvveti ve dinamik denge performansı üzerine etkilerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem; Çalışmamıza, geleneksel sürat antrenman grubu (GSAG), negatif ivmelenmeli sürat antrenman grubu (NİSAG) ve kontrol grubu (KG) olarak toplam 56 kişi (yaş: 13,46±1,40; boy: 156,75±11,73; kilo: 47,73±11,23) katılmıştır. GSAG (n=21) ve NİSAG (n=19) en az bir yıl lisanslı futbol oynayan aynı futbol takımı oyuncularından oluşturulmuştur. KG (n=16) ise sedanter öğrencilerden oluşturulmuştur. Çalışma grupları 6 haftalık süreçte toplam 18 antrenmana katılmıştır. Katılımcıların ön-son testlerinde negatif ivmelenme (Nİ), sürat (SÜR), çeviklik (ÇEV), esneklik (OE), dikey güç (DG), dikey sıçrama (DS), bacak kuvveti (BK) ve sağ-sol dinamik denge (SĞBD-SLBD) ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose; The aim of this study is to determine the effects of linear speed training including deceleration zone on speed, agility, flexibility, vertical power, vertical jump, leg strength and dynamic balance performance. Material and Method; In our study, a total of 56 volunteers (age: 13,46±1,40; height: 156,75±11,73; weight: 47,73±11,23) participated as traditional sprint training group (GSAG), speed training group including deceleration (NİSAG) and control group (KG). GSAG (n=21) and NİSAG (n=19) were formed from the same football team players who played football for at least one year. KG (n=16) was formed of sedentary students. Training groups participated to 18 sessions in 6 weeks. In the pre-post tests of the participants, deceleration (Nİ), speed (SÜR), agility (ÇEV), flexibility (OE), vertical power (DG), vertical jump (DS), leg force (BK) and right-left dynamic balance (SLBD-SLBD) measurements were taken.