Dijital pazarlamada internet reklamcılığının marka bilinirliğine etkisi üzerine bir araştırma: Google Adwords
A research on the effect of internet advertising on brand awareness in digital marketing: Google Adwords
  1. Tez No: 558343
  2. Yazar: BİRSEN BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAYEL BİLBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte son yıllarda internet kullanımının artmaya başlamasıyla ticaret yeni bir alana yayılmıştır. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla üretici firmalar ürün ve hizmetlerini dijital pazarlama platformu üzerinden tüketiciye sunmaya başlamıştır. Dijital pazarlamayla birlikte pazarlama anlayışı yeni bir boyut kazanmıştır. Dijital pazarlama çalışmalarının merkezine tüketici alınarak pazarlama stratejileri oluşturulmaktadır. Dijital pazarlamanın hızla gelişmesiyle pazarlamada yeni kavramlar ve yeni iletişim mecraları ortaya çıkmıştır. Dijital pazarlamada ile birlikte reklam kavramı da yeni bir boyut kazanmıştır. Reklamların yapılma tarzı ve yayınlandığı araçlar farklılaşmıştır. Dijital pazarlamayla birlikte internet reklamcılığı olan Google Adwords kavramı da bu nedenle son zamanlarda önem kazanmıştır. Google Adwords, Google'ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google Adwords anahtar kelimeler oluşturularak arama motorlarında markanın en üst sırada yer almasıdır. Google arama ağı motoru reklamları, Google görüntülü arama ağı reklamları, Google alışveriş reklamları, Google video arama ağı reklamları ve Google video reklamları gibi kavramlar Google Adwords internet reklamcılığının kuramsal arka planını oluşturmaktadır. Bu çalışmada Google Adwords internet reklamcılığı tüm yönleriyle ele alınarak, temel prensipleri ortaya konulacaktır. Dijital pazarlamada ki önemine değinilerek, yapılan uygulama sonucunda Adwords reklamcılığının markaların bilinirliği üzerinde ne yönde bir etkisi olduğu anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the introduction of technological developments, internet usage has started to increase and trade has spread to a new area. With the widespread use of the Internet, manufacturers have started to offer their products and services to consumers via digital marketing platform. With digital marketing, marketing has gained a new dimension. Marketing strategies are created by taking consumers to the center of digital marketing activities. With the rapid development of digital marketing, new concepts and new communication channels have emerged in marketing. In digital marketing, the concept of advertising has gained a new dimension. The manner in which advertisements were made and the tools in which they were published differed. This is why the concept of Google Adwords, which is digital advertising, has recently become important. Google Adwords is an advertising service provided by Google. Google Adwords is the top of the brand in search engines. Google search network engine ads, Google video search ads, Google shopping ads, Google video search ads and Google Gmail ads are the theoretical backgrounds of Google Adwords internet advertising. In this study, the basic principles of Google Adwords internet advertising will be discussed. The importance of digital advertising in digital marketing has been tried to be explained.