Video reklamlara yönelik tüketici değerlendirmelerinin satın alma tercihleri üzerindeki rolü
The role of consumer evaluations for video ads on purchasing preferences
- Tez No: 764268
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA DENEÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnternet tabanlı iletişim eğilimlerinin, sürekli olarak bilgi yerleştirme, sunum ve uygulama için yeni fırsatlar sunduğu görülmektedir. İnternet teknolojilerinin ortaya çıkması ve gelişim sürecine bakıldığında özellikle 1991 yılında www (world wide web) hipermetinlere dayalı bir internet protokolünün kullanıma sunulması ve bilginin belirlenen bir ağ sistem ile yayılması interneti oldukça önemli ve vazgeçilmez hale getirmiştir. Bu büyük bilgi havuzunda yeni sistemin de beraberinde geldiği görülmektedir. Bu gelişim ise Web 1, Web 2 ve Web 3 olarak sınıflandırarak açıklanmaktadır. Sonrasında bu dönüşüme Web 4 döneminin eklendiği de görülmektedir. İnternet teknolojilerinin bu kadar yaygın kullanımından önceki döneme yani geleneksel anlamda işletmelerin tüketicileri ile iletişime geçtikleri döneme bakıldığında işletmelerin tüketicilerinin davranışlarını etkilemek için pazarlama mesajlarının ve markaya ilişkin içerikleri tasarlayan ve yaratan konumda oldukları görülmekteydi. Ancak çevrim içi sosyal teknolojiler, sosyal ağlar, video ve topluluk platformları vb. farklı şekillerle sosyal medyanın gelişimi ile birlikte geleneksel anlamda tek yönlü iletişimin yerini çok boyutlu, çift yönlü, karşılıklı iletişim şekline bıraktığı görülmektedir. Son dönemlerde, dijital video reklamcılık biçimlerinin etkisi üzerine oldukça fazla çalışma yapılmaya başlandığı belirtilmektedir. Dijital video reklamları diğer dijital reklam türleri ile karşılaştırıldığında ise bu alana olan yönelimin artması dikkat çekmektedir. Ayrıca, video reklamlarının İnternet reklamcılığının diğer biçimleriyle karşılaştırıldığında, çoğu zaman bu reklamların son kullanıcılar üzerinde diğer herhangi bir çevrim içi reklam biçiminden daha büyük bir etkiye sahip olduğu görülebilmektedir. Tüketiciler üzerinde etkiye sahip olan video reklamlarının tüketicilerin satın alma niyetlerini ne ölçüde etkilediğini ortaya çıkarmak bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Tüketicilerin satın alma işlemini yürütmek için istekli olma olasılığı olarak tanımlanan satın alma niyeti ''tüketicinin belirli bir zaman aralığında belirli bir markadan ya da üründen belirli bir miktarda satın almayı planlaması ve belirli bir ürün veya hizmeti satın almak için tüketicinin niyeti" olarak da tanımlanabilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada tüketicilerin video reklamlarına ilişkin değerlendirmelerinin satın alma niyeti üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Video reklamlarının tüketicilerin satın alma üzerinde ne kadar etki ettiği yapmış olduğumuz çalışmada saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet-based communications trends appear to continually offer new opportunities for information placement, presentation, and application. When we look at the emergence and development process of internet technologies, especially in 1991, the introduction of an internet protocol based on www (world wide web) hypertexts and the dissemination of information with a determined network system made the internet very important and indispensable. It is seen that the new system comes with it in this large pool of information. This development is explained by classifying them as Web 1.0, Web 2.0 and Web 3.0. Afterwards, it is seen that the Web 4.0 period has been added to this transformation. When we look at the period before the widespread use of internet technologies, that is, the period in which businesses communicate with their consumers in the traditional sense, it was seen that businesses were in a position to design and create marketing messages and brand-related content in order to influence the behavior of their consumers. But online social technologies, social networks, video and community platforms etc. With the development of social media in different ways, it is seen that traditional one-way communication has left its place to multi-dimensional, two-way, mutual communication. Recently, it is stated that there has been a lot of work on the effect of digital video advertising formats. When digital video ads are compared with other types of digital ads, it is noteworthy that the tendency towards this area has increased. Also, when video ads are compared to other forms of internet advertising, it can often be seen that these ads have a greater impact on end users than any other form of online advertising. The basis of this study is to reveal the extent to which video ads, which have an impact on consumers, affect consumers' purchasing intentions. Purchasing intention, which is defined as the probability of consumers being willing to carry out the purchase process, can also be defined as“the consumer's planning to purchase a certain amount of a certain brand or product in a certain time period and the intention of the consumer to purchase a certain product or service”. In this context, in this study, it is aimed to reveal the effect of consumers' evaluations of video ads on purchase intention. It has been determined in our study that video ads have an impact on consumers' purchasing.