St elevasyonlu(yükselmeli) miyokard enfarktüsü ile hastaneye başvuran kardiyojenik şoktaki hastaların hastane içi mortalite prediktöleri
  1. Tez No: 558393
  2. Yazar: MERT İLKER HAYIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KOZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Medikal tedavide ve koroner girişimlerde yaşanan gelişmelere rağmen kardiyojenik şok ile komplike olmuş ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü hastalarında olan yüksek morbidite ve mortalite çözülmemiş bir durumdur. Bu çalışmada, kardiyojenik şok ile komplike olmuş ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü hastalarında hastane içi mortalite prediktörleri değerlendirildi.Bu retrospektif çalışmada, primer peruktan koroner girişim ile tedavi edilmiş 319 kardiyojenik şok ile komplike olmuş ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü hastası temel özellikleri, anjiografik, ekokardiyografik ve laboratuvar parametrelerinin hastane içi mortaliteyi göstermesi açısından değerlendirilmiştir. Hastalar indeks hastane sürecinde hayatta kalma durumlarına göre iki gruba ayrıldı.Çalışma popülasyonuna hastane içi mortalite %61.3 olarak bulundu. Tek değişkenli analizdeki parametrelerin değerlendirilmesi sonucunda yapılan çok değişkenli analizde, kronik böbrek yetmezliği, peruktan koroner girişim sonrasındaki TIMI akım) ≤2, plazma glikoz ve laktat seviyesi, kan üre nitrojen seviyesi, TAPSE ve ejeksiyon fraksiyonu hastane içi mortaliteyi gösteren bağımsız prediktörler olarak saptandı.Hemodinamik bozulma dışında, kardiyojenik şok ile komplike olmuş ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü hastalarında anjiografik, ekokardiyografik ve laboratuvar parametreleri hastane içi mortalite üzerine etkilidir.
Özet (Çeviri)
ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) complicated with cardiogenic shock (CS) remains as an unresolved condition causing high morbidity and mortality despite advances in medical treatment and coronary intervention procedures. In the current study, we evaluated the predictors of in-hospital mortality of STEMI complicated with CS.In this retrospective study, we evaluated the predictive value of baseline characteristics, angiographic, echocardiographic and laboratory parameters on in-hospital mortality of 319 patients with STEMI complicated with CS who were treated with primary percutaneous coronary intervention. Patients were divided into two groups consisting of survivors and non-survivors during their index hospitalisation period.The mortality rate was found to be 61.3% in the study population. At multivariate analysis after adjustment for the parameters detected in univariate analysis, chronic renal failure, Thrombolysis In Myocardial Infarction (TIMI) post percutaneous coronary intervention (PCI) ≤2, plasma glucose and lactate level, blood urea nitrogen level, Tricuspid Annular Plane Systolic Excursion (TAPSE) and ejection fraction were independent predictors of in-hospital mortality.Apart from haemodynamic deterioration, angiographic, echocardiographic and laboratory parameters have an impact on in-hospital mortality in patients with STEMI complicated with CS.