Farklı geometrik şekillerdeki geleneksel köftelerde (İnegöl ve kasap) Salmonella'nın termal inaktivasyonu
Thermal inactivation of Salmonella in traditional meatballs (kasap and Inegöl) in differint geometric shapes
  1. Tez No: 558394
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Halk Sağlığı, Food Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada elektrikli ızgarada pişirilen kasap ve İnegöl köftelerinde Salmonella'nın termal inaktivasyonu araştırılmıştır. Bu amaçla Uşak ilinde bulunan ızgarada pişirilen köftelerin satışa sunulduğu işletmelerin koşulları incelendi. Bu araştırma sonucunda minimum ızgara sıcaklığında kasap ve İnegöl köftelerinin pişirilebilmesi için güvenli sürelerinin tespit edilmesi amaçlandı. İlk aşamada 120°C ve 140°C ızgara sıcaklıklarında 4 dakikalık bir ısıl işleme tabi tutulan köftelerin termal inaktivasyonu araştırıldı. 120°C ve 140°C için 4 dakikalık pişirme sonunda kasap köfte ve İnegöl köftede gerekli olan 5 log kob/g ölümün gerçekleşmediği tespit edildi. Bu sonuçlardan dolayı ızgara sıcaklıkları arttırılarak 170°C ve 180°C ızgara sıcaklıklarında, köfte merkez sıcaklıkları temel alınarak Salmonella sayısındaki azalmanın tespit edilmesi için denemeler yapıldı. 170°C ızgara sıcaklığında kasap köftede merkez sıcaklığı 80°C'ye ulaştığında Salmonella sayısında 6,19 log kob/g ' lık bir azalma gerçekleşti. İnegöl köftede ise köfte merkez sıcaklığı 85°C'ye ulaştığında Salmonella sayısında 5,35 log kob/g ' lık azalma gerçekleşti. Izgara sıcaklığı 180°C olduğunda ise kasap köftede Salmonella sayısında merkez sıcaklığı 80°C' ye ulaştığında 5 log kob/g ' lık bir azalma gerçekleşirken, İnegöl köftede aynı merkez sıcaklığında 5,57 log kob/g ' lık bir azalma gerçekleşti. Çalışma sonucunda elektrikli ızgarada kondüksiyonel olarak pişirilerek tüketime sunulan kasap köftelerde 170°C ve 180°C ızgara sıcaklıklarında merkez sıcaklığı en az 80°C ve üzerindeki sıcaklıklara; İnegöl köftelerde ise 170°C ' de merkez sıcaklıkları en az 85°C, 180°C 'de ise merkez sıcaklığı en az 80 °C ve üzerindeki sıcaklıklara ulaşıncaya kadar pişirilerek tüketilmesinin gıda güvenliği açısından uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal inactivation of Salmonella was investigated in kasap and İnegöl meatballs cooked on an electric grill. For this purpose, the conditions of the restaurants where meatballs are cooked on the grill in Uşak were investigated. Based on the parameters obtained from the restaurants, safe cooking time was investigated at the minimum grill temperatures in kasap and İnegöl meatballs. In the first part of the study, the thermal inactivation of the meatballs subjected to a 4 minute heat treatment at 120°C and 140°C grill temperatures was investigated. After 4 minutes of cooking at 120°C and 140°C, the required 5 log cfu/g reduction was not acquired in kasap and İnegöl meatballs. Due to these results, the grill temperatures were increased and the reduction of Salmonella at grilling temperatures of 170°C and 180°C were investigated based on the internal temperature of meatballs. When the internal temperature of the butcher meatball reached to 80°C at a 170°C grill temperature, the number of Salmonella decreased by 6.19 log cfu / g. In Inegöl meatball, when the meatball internal temperature reached to 85°C, the number of Salmonella decreased by 5.35 log cfu / g. On the other hand, at the grilling temperature of 180°C, in the kasap meatball cooked to an internal temperature of 80°C, a 5 log cfu/g decrease in Salmonella count was determined whereas in İnegöl meatball 5.57 log cfu / g decrease was determined when the internal temperature reached to 85°C at the same grilling temperature. In this study it was determined that in the kasap meatballs cooked conductively on a grill at 170°C and 180°C the internal temperature should be 80°C and above; the internal temperature of İnegöl meatballs cooked at 170°C should be 85°C and above whereas the internal temperature of the İnegöl meatballs cooked at 180°C should be 80°C and above in order to ensure safety of the products.