Potansiyometrik izoprenalin-seçici elektrot geliştirilmesi ve uygulamaları
Development of potentiometric isoprenaline- selective electrode and its applications
  1. Tez No: 558416
  2. Yazar: OKTAY OZARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH SAYDAN KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada potansiyometrik iyon seçici elektrot (İSE) farmasötik etken madde olan izoprenalinin tayini için kullanıldı. İP-FM, İP-TSA, İP-TPB, İP-REY, İP-FTA iyon çiftleri sentezlendi. Sentezlenen iyon çiftleri elektrot membranının yapısında iyonofor olarak kullanıldı. Membran optimizasyonunu sağlamak için PVC membran elektrotlar sentezlenen iyon çifti kullanılarak çeşitli bileşimlerde üretildi. Bu elektrotların potansiyometrik performans özellikleri araştırıldı. En iyi potansiyometrik performans özelliklerinin % 3.0 İzoprenalin-Tetrafenilborat iyon çifti, % 64 Nitrofeniloktileter (NPOE), % 32.0 Polivinilklorür (PVC), % 1 Potasyum tetrakis (4-klorofenil) borat (KTpClPB) bileşimine ait olduğu belirlendi. Bu elektrodun doğrusal çalışma aralığının 5.0x 10-6 M-1.0x 10-1 M ve 10 katlık konsantrasyon değişimindeki eğimi, 45,3 mV; tayin limiti, 5.0x10-6 M; pH çalışma aralığı 2.6-3.6 ve 5.7-7.9; cevap zamanı < 5 sn olarak belirlendi. Elektrot oldukça tekrarlanabilir bir potansiyometrik cevap sergilemiştir. İzoprenalin içeriği, izoprenalin seçici elektrot kullanılarak ilaçta tayin edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, a potentiometric ion-selective electrode (ISE) was used to determine isoprenaline, a pharmaceutical active substance. IP-FM, IP-TSA, IP-TPB, IP-REY, IP-FTA ion pairs were synthesized. The synthesized ion pairs were used as the ionophore in the structure of the electrode membrane. In order to ensure membrane optimization, PVC membrane ion selective electrodes were produced in various compositions using the synthesized ion pair and the potentiometric performance characteristics of these electrodes were investigated. It was determined that the best potentiometric performance characteristics were 3.0% isoprenaline-tetrafenylborate ion pair, 65.0% dibutylphthalate, 32.0% polyvinylchloride and % 1 Tetrakis (4-chlorophenyl) boron potassium compound. The linear operating range of this electrode is 5.0x 10-6 M - 1.0x 10-1 M and the slope at the 10-fold concentration change is 45.3 mV; determination limit, 5.0x10-6 M, pH working range, 2.6-3.6 and 5.7-7.9; response time, < 5s. The electrode exhibited a reproducible potentiometric response. Isoprenaline content was determined in drug by using the isoprenaline selective electrode.