Sıçanlarda siklofosfamid ile oluşturulan sistit üzerinde hünnap meyvesinin etkisi
Effect of jujube fruit on cyclophosphamide-induced cystitis in rats
- Tez No: 927627
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL GÖÇMEN, DOÇ. DR. HACER SİNEM BÜYÜKNACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Antineoplastik tedavide alkilleyici ajan olarak kullanılan siklofosfamidin başlıca yan etkisi steril hemorajik sistittir. Hemorajik sistit, mesane kapasitesinde azalma ve idrar yapma refleksinin önemli derecede artması ile karakterizedir.“Aşırı aktif mesane”diye adlandırılan ciddi patolojik bozukluğa neden olur. Sistitin tedavisi, hiperaktif mesane ve gelişen inflamasyon nedeni ile önemlidir. Hünnap, geleneksel Çin tıbbında sıklıkla kullanılmıştır ve son çalışmalarla anti-inflamatuar ve antioksidan etkinliğinin olduğu gösterilmiştir. Literatür taramasında, hemorajik sistit üzerinde hünnap meyvesinin etkisinin araştırılmadığı saptanmıştır. Bu nedenle hemorajik sistit modeli üzerinde hünnap meyvesi ekstresinin etkisini inceledik. Çalışmamızda, siklofosfamid enjeksiyonun sıçan mesane aktivitesini arttırdığı görüldü. Hemorajik sistit grubunda izole tüm mesane basıncının kaydedildiği dokularda, bazal spontan kasılmaların amplitüdü ve EAA değerleri, kontrol grubuna göre anlamlı olarak arttı. Ayrıca, bazal spontan kasılmaların amplitüd ve EAA değerleri HE uygulaması ile anlamlı olarak azaldı. Aynı şekilde karbakol ile oluşturulan tonik kasılmalar üzerine binişik fazik kasılmalarda da anlamlı bir artış görüldü. Hemorajik sistit oluşturulan grupta azalmış olan CAT ve SOD ELİZA değerleri, tedavi gruplarında kontrole yakın artmış; MDA ELİZA değerleri de kontrol değerlerine yakın bulunmuştur. Çalışmamızda karaciğer histopatolojileri de değerlendirmiştir. Bulgularımız, kullanılan dozlarda hünnap ekstresinin karaciğer üzerinde anlamlı bir toksik etki yapmadığını göstermektedir. Çalışmamızdaki in vitro izole tüm mesane deneyleri sonuçları ve ELİZA ölçümleri hünnap ekstresinin, sistit patolojini kısmen düzeltebileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, hemorajik sistit gibi komplikasyonların önlenmesinde yeni tedavi ajanların geliştirilmesi açısından bir fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
The main side effect of cyclophosphamide, an alkylating agent used in antineoplastic treatment, is sterile hemorrhagic cystitis. Hemorrhagic cystitis is characterized by a decrease in bladder capacity and significant increase in urination reflex. It causes serious pathological disorder called“overactive bladder”. Treatment of cystitis is important due to hyperactive bladder and developing inflammation. Jujube has been frequently used in traditional Chinese medicine and recent studies prove it's anti-inflammatory and antioxidant activities. In the literature review, it was determined that the effect of jujube fruit on hemorrhagic cystitis was not investigated. Therefore, we examined the effect of jujube fruit extract on hemorrhagic cystitis model. In our study, it was observed that cyclophosphamide injection increased rat bladder activity. Bladder pressure, amplitude of basal spontaneous contractions and AUC (area under curve) values of hemorrhagic cystitis group, were significantly higher than the control group. In addition, amplitude and AUC values of basal spontaneous contractions decreased significantly with HE application. Similarly, a significant increase was observed in phasic contractions imposed on tonic contractions induced by carbachol. CAT and SOD ELISA values, which were decreased in the hemorrhagic cystitis group, increased close to the control values. On the other hand, the increased MDA ELISA values were found close to the control values. Liver histopathology was also evaluated, and our findings show that jujube extract does not have a significant toxic effect on the liver at the doses used. The in vitro isolated whole bladder experiment results and ELISA results show that jujube extract can partially treat cystitis. These results may provide another option for the development of new treatment agents in the prevention of hemorrhagic cystitis.